Çin ordusundan ABD'ye tepki

2019-07-11 19:44:22

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Taiwan adasının Çin'in bölünmez bir parçası olduğuna dikkat çekerek, Çin ordusunun ABD'nin Taiwan'a silah satışına kararlılıkla karşı çıktığını, bu konuyla ilgili ABD tarafı hakkında ciddi girişimlerde bulunulduğunu açıkladı.

     ABD, 9 Temmuz'da Taiwan'a 2 milyar 220 milyon ABD Doları tutarında silah satışını onayladı. Bu silahlar arasında M1A2 tipi tank ve Stinger tipi hava savunma füzesi yer aldı. ABD Savunma Bakanlığı konuyu Kongre'ye sunmuş bulunuyor.

   Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD'nin söz konusu eylemlerinin “Tek Çin” ilkesi ile Çin ve ABD arasında varılan üç ortak bildiriyi ciddi şekilde çiğnediğini vurguladı. Wu ayrıca, ABD'nin bu eylemlerle Çin'in içişlerine karıştığını, Çin'in egemenliğiyle güvenlik çıkarlarını zedelediğini, iki ülke ve iki ordu ilişkilerine zarar verdiğini, aynı zamanda Taiwan boğazında barış ve istikrara tehdit oluşturduğunu kaydetti.

   Wu Qian, Taiwan'ın Çin'in içişleri olduğuna işaret ederek, bunun Çin'in temel çıkarlarını, özellikle Çin halkının milli duygularını ilgilendirdiğini, dolayısıyla herhangi bir dış gücün Taiwan'ın içişlerine karışmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor