İnsan haklarının temeli kalkınmadır

2019-07-10 11:20:55

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 41. oturumu sırasında Çin ve Afrika ülkelerinin Cenevre'deki daimi temsilcileri arasında kalkınma ve insan hakları temalı bir oturum düzenlendi.

Çin'in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Chen Xu, oturumda yaptığı konuşmada, kalkınmanın insanlığın tüm sorunlarını çözmenin temeli olduğunu kaydetti.

Chen Xu, Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) kuruluşundan bu yana geçen 70 yılda, özellikle reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı 40 yıllık süre zarfında, halk merkezli kalkınma düşüncesi izlediklerini ve halkın geçimi ile gelişme haklarını ilk sıraya koyduklarını ifade etti.

İnovasyon, eşgüdüm, çevre dostu yaklaşım, açıklık ve paylaşıma dayalı kalkınma ilkelerinde ısrar ettiklerini dile getiren Chen Xu, Çin'de 700 milyondan fazla nüfusun yoksulluktan kurtulduğunu ve bu sayının aynı dönemde dünya genelinde azaltılan toplam yoksul nüfusun yüzde 70'ten fazlasını oluşturduğunu belirtti.

Kendi kendine kalkınmak yetmez, ortaklaşa kalkınmalı

Chen Xu, “Geçen eylülde, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi başarıyla düzenlendi. Çin, Kuşak ve Yol inisiyatifinin 8 Eylem Planının, Afrika ülkelerinin kalkınma stratejileriyle kenetlenmesini yürütmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor