Çin: ABD tarafı, yanlış eylemleri durdurmalı

2019-07-08 21:13:02

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD'nin Çin gelişmesine ve Çin-ABD ikili ilişkilerine doğru şekilde yaklaşması, iki ülke arasındaki kültürel değişime baskı ve kısıtlama yapan eylemleri durdurması gerektiğini açıkladı.  

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) kısa süre önce ülkede MD Anderson Kanser Merkezi'nin Çin uyruklu profesörü Wu Xifeng'a karşı soruşturmada bulundu. Bu nedenle Wu istifa etmek zorunda kaldı. ABD'deki ana akım medya kuruluşlarının bu olay hakkında yayımladıkları haberlerde,  ABD'nin Çin ile kültürel ve bilimsel değişimi kasten engellemeye çalıştığı, bunun ABD'nin kendi çıkarlarını zedeleyeceği savunuldu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün Beijing' de düzenlenen basın toplantısında Çin'in adı geçen olay hakkındaki tutumunu açıkladı.

Geng Shuang, son yıllarda ABD'de bazı kişi ve kuruluşların sıfır toplamlı oyun düşüncesinden hareketle, “casusluk” gibi asılsız suçlamalar uydurup, ABD'de eğitim gören Çinli öğrencilere, faaliyet gösteren bilim insanlarına veya Çin uyruklu akademisyenlere baskı uyguladıklarını ifade etti. Birçok yanlış ve adaletsiz hukuki davaların olduğuna işaret eden Geng, bu oluşumların iki ülke arasındaki kültürel ve bilimsel değişimi zor bir sürece soktuğunu söyledi.

Geng Shuang, kültürel değişimin ikili ilişkilerin geliştirilmesi için büyük önem taşıdığını anımsatarak, bu değişimin iki ülke halklarının temel çıkarlarına uyduğunu aktardı. Kültürel değişimi kısıtlamayla Çin'in gelişmesini engellemenin son derece gereksiz ve yanlış bir eylem olduğuna değinen Geng, bu mantıkla hareket etmeye devam etmesi halinde, ABD'nin kendi kaldırdığı taşı sadece kendi ayaklarına vurabileceğini kaydetti.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor