Çin: Barışçı gelişme yolunu kararlılıkla izleyeceğiz

2019-07-08 17:30:02

8. Dünya Barış Forumu bugün Çin'in Tsinghua Üniversitesinde açıldı.

Forumun ana teması, “İstikrarlı küresel düzen: ortak sorumluluk, ortak yönetişim ve ortak paylaşım” olarak belirlendi. Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan forumun açılış törenine katılarak konuşma yaptı.

Wang Qishan konuşmasında, Çin'in gelişmesinin dünyanın diğer ülkeleriyle sıkı bağlantı içinde olduğunu anımsatarak, dünyadaki gelişmenin de Çin'den ayrı düşünülemeyeceğine dikkat çekti.

Barışçı gelişme yolunu kararlılıkla izleyeceklerine işaret eden Wang Qishan, Çin'in hegemonyacı bir yaklaşımla diğer ülkeleri işgal etmeyeceğini, ayrıca güç haritası çizmenin peşinde olmayacağını söyledi. Wang, küresel düzenin hızla değiştiği günümüzde, Çin'in yeni tip uluslararası ilişkilerin ve insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulmasının hızlandırılmasından yana olduğunu kaydetti.

Çok taraflılığı etkin şekilde koruyacaklarına değinen Wang, ortak gelişme arayışlarını genişleteceklerini, medeniyetler arası paylaşımı güçlendireceklerini, böylece insanlığın ortak ve yeni meydan okumalarına birlikte göğüs gereceklerini belirtti. Tüm dünya ülkelerinin barışçı gelişme yolunda ısrarcı olması çağrısında bulunan Wang, ekonomik küreselleşmenin şaşmadan hızlandırılması, böylece daha adil, rasyonel, istikrarlı ve etkili bir küresel düzen oluşturulması gerektiğini vurguladı.      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor