Çin'in döviz rezervinde artış

2019-07-08 15:23:39 CRI

Çin Devlet Döviz İdaresi tarafından bugün yayımlanan rakamlara göre, Haziran ayının sonu itibariyle Çin'in döviz rezervi hacmi 3 trilyon 119 milyar 200 milyon ABD Doları'nı buldu. Bu rakam Mayıs ayı sonuna oranla 18 milyar 200 milyon dolar olarak yüzde 0,6 oranında arttı.

Döviz İdaresi basın sözcüsü ve baş ekonomist Wang Chunying, Haziran ayında küresel ticaret durumu ve başlıca ülkelerin merkez bankalarının para politikaları gibi unsurların etkisiyle, ABD Doları'nın endeksinde düşüş yaşandığına, uluslararası finansal piyasalarda varlıkların fiyatının arttığına işaret etti.

Wang'a göre döviz kuru çevirisi ve varlık fiyatlarının değişmesi gibi faktörler döviz rezervlerinin boyutunun belli ölçüde artmasına yol açtı.

Çin Finansal Vadeli İşlem Borsası Araştırma Enstitüsünden Baş Ekonomist Zhao Qingming, “ABD Doları endeksinin Haziran ayında yüzde 1,4 oranında düşmesi, ABD Doları dışındaki başlıca para birimlerinin genel olarak değer kazanmasına neden olmuştur, böylece döviz rezervlerindeki ABD Doları dışındaki para birimlerinin ABD Dolarına göre defter değerinde artış göründü” diye konuştu.

Çin Tacirler Menkul Kıymetlerinden baş analist Xie Yaxuan ise Renminbi kurunun piyasaya göre dalgalanmasının döviz piyasasının arz ve talebini etkin bir şekilde ayarlayarak döviz rezervlerinin istikrarının korunmasına yarar sağladığını dile getirdi.

Sözcü Wang Chunying, uluslararası finans durumu hâlâ karmaşık olmasına rağmen, Çin'de ekonominin kaliteli gelişmesinin devamlı ilerletileceğini, kapsamlı dışa açılmanın da aktif bir şekilde yerine getirileceğini söyledi. Wang, böylece ekonomik büyümenin dayanıklılığı ve sürdürülebilirliğinin daha da artırılacağını vurguladı. Wang, “Tüm bunlar ülkemizdeki döviz piyasasının istikrarına güçlü destek sağlayarak döviz rezervlerinin boyutunun belli bir seviyede tutulmasına sağlam temel hazırlayacak” ifadesini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor