Birbirinden başarılı gösterileri Çin sinemalarına getiren program

2019-07-08 10:36:54

(China Daily / Chen Nan)

Beijing merkezli bir şirket olan ATW Culture tarafından hayata geçirilen New Live in China adlı tiyatro programının yeni sezonunda, tiyatro, opera, bale ve müzikaller de dâhil olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Rusya, Fransa ve İspanya'dan tam 36 yapım, Çin genelinde seyirci karşısına çıkacak.

Bu eserler arasında öne çıkan yapımlardan biri, Akademi ödüllü Sam Mender ile üç kez Olivier Ödülü kazanan Simon Russell Beale'nin yönetmen koltuğunda oyurduğu, National Theatre Live prodüksiyonuyla sahneye taşınan The Lehman Trilogy.

Programda ayrıca iki Akademi ödülü sahibi Sally Field'in yer aldığı, Arthur Miller imzalı "All My Sons" ile Olivier ödülü sahibi Jamie Parker'ın başrolünde boy gösterdiği, Shakespeare's Globe prodüksiyonuyla sahnelenen "Henry V"in yanı sıra ünlü Rus tiyatrosu Bolşoy Balesi'nden baş dansçı Olga Smirnova tarafından sahnelenen "Uyuyan Güzel" ve "Don Kişot"un da aralarında bulunduğu beş bale yapımı, yılın ikinci yarısında sanatseverlerle buluşacak eserler arasında yerini alıyor.

ATW Culture'ın CEO'su Li Chongzhou, bu programın dünyanın diğer tarafında gerçekleştirilen en son prodüksiyonları Çin seyircisinin ayağına getirdiğini belirterek, "New Live in China'nın beşinci yılında sahnelenecek 36 prodüksiyonun yüzde 70'i, Avrupa tiyatrolarının en son prodüksiyonları olma özelliği taşıyor." vurgusu yapıyor.

British Council tarafından desteklenen New Live in China, 2015 yılından bu yana ATW Culture tarafından Çinli izleyicileri onlarca farklı eserle buluşturuyor. Düzenlendiği ilk yılda National Theatre Live tarafından sahnelenen toplam 12 yapım, Çin'de seyirci karşısına çıkarıldı.

2016 yılında, Royal Shakespeare Company ve Shakespeare's Globe başta olmak üzere daha fazla kuruluş projeye dâhil oldu.

2018 yılında ise New Live in Chine, ABD, Rusya ve Fransa'dan tiyatro yapımlarını içerecek şekilde repertuarını genişletti.

Bu yıl British Council'in Çin'deki varlığının 40'ıncı yılı olduğuna işaret eden Beijing 'deki British Council'in Kıdemli Sanatlar Müdürü Guo Shanshan, "Bu proje iki ülke arasında kültürel bir alışverişi teşvik etti, bu yüzden başından beri destekledik." diye ekliyor.

New Live in Chine şimdiye kadar ülke genelindeki sinemalarda 4 bin 200 yapımı seyirciyle buluşturdu ve 83 mekâna 29 şehirden 400 bini aşkın izleyici çekti.

Li ayrıca yeni yapımların yanı sıra Benedict Cumberbatch'ın boy gösterdiği "Hamlet", Ian McKellen'ın boy gösterdiği "Kral Lear" ve David Tennent'in boy gösterdiği "Richard II" başta olmak üzere birçok popüler eserin de yeniden gösterileceğini müjdeledi.

Öte yandan bu yıl gösterilecek eserlerin 19'u ise çevrim içi olarak da izlenebilecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor