Yabancı akademisyenlerden Hong Kong baskınına kınama

2019-07-05 11:29:54

Bir grup şiddet yanlısı eylemci 1 Temmuz'da Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin Yasama Meclisi'ne baskın düzenleyerek bina içi ve dışında ciddi hasara neden oldu. Bu çirkin olaya çok sayıda yabancı akademisyen birer açıklama yaparak, yasaları çiğneyen ve toplumsal düzeni ciddi zarara uğratan ağır suç eylemlerini sert dille kınadı. Akademisyenler dış güçlerin Hong Kong'un içişlerine karışmayı derhal durdurması çağrısında bulundu.

Rusya Bilimler Akademisi Uzakdoğu Enstitüsü Başkan Yardımcısı Andrei Ostrovsky yerel medyada yazdığı makalede, Hong Kong'da meydana gelen son olayın dış güçlerin müdahalesi ve provokasyonuyla sıkıca bağlantılı olduğuna dikkat çekti. Andrei Ostrovsky, bu tür olayların devam etmesi halinde, Hong Kong'daki yatırım ortamının bozulabileceğini savundu.

Türkiye Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Asya Pasifik Araştırma Merkezi Başkanı Selçuk Çolakoğlu basına verdiği demeçte, Hong Kong'un “Bir Ülke, İki Sistem” politikasının başarılı bir uygulama olduğuna dikkat çekerek, vatana dönmesinden sonra Hong Kong'da ekonomik refahın korunduğunu, küresel etkilerin sürekli arttığını, kaydetti. Çolakoğlu, Hong Kong'da meydana gelen Yasama Meclisi baskınının kabul edilemez olduğunu ve bunun anlaşmazlıkları barışçı şekilde çözme ilkesini bozduğunu kaydetti. Son saldırı olayının yerel hükümetin yönetimine ciddi engeller ve meydan okumalar oluşturduğuna değinen Çolakoğlu, dolayısıyla Hong Kong halkının temel çıkarlarıyla huzurunun zedelendiğini vurgu yaptı.

Pakistan İslambad Barış ve Diplomasi Enstitüsü Başkanı Ferhat Asif basına verdiği demeçte, Hong Kong'da meydana gelen son olayın dünya çapında ender rastlanabilen ağır bir suç eylemi olduğuna işaret ederek, Hong Kong yerel hükümetinin şiddet eylemcilerini derhal cezalandırması gerektiğini söyledi. Hong Kong'un içişlerinin Çin'in içişleri olduğuna dikkat çeken Asif, herhangi bir dış gücün ülkenin içişlerine karışmaması gerektiğini belirtti.     

    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor