Xinjiang'ın dünya ile iletişimi hızla genişliyor

2019-07-05 11:25:43

Xinjiang'ın dünya ile iletişimi hızla genişliyor

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Avrasya kıtasının ortasında ve Çin'in kuzeybatısında bulunuyor. Moğolistan, Rusya, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan dahil olmak üzere sekiz ülkeyle komşu olan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin'in batısında yaklaşık 5 bin 700 kilometre uzunluğunda sınıra sahip. Xinjiang, Çin'in yüzölçümü ve komşularıyla olan sınır uzunluğu bakımından ülkenin en büyük eyalet düzeyindeki idari bölgesi durumunda. Son yıllarda, Çin'in ileri sürdüğü ve ülke içinde etkili bir şekilde uygulanan Kuşak ve Yol inisiyatifi sayesinde Xinjiang kendi bölgesel üstünlüğüyle dışa açılma sürecinde hızla gelişiyor.

Bağlanırlık inşasında yeni ilerlemeler kaydedildi

Xinjiang'daki karayolu inşasına bakıldığında, halihazırda 111 adet uluslararası karayolu arteri Xinjiang ve 5 komşu ülkeyi birbirine bağlıyor. Son olarak Çin-Kırgızistan-Özbekistan uluslararası karayolu da hizmete girdi.

Demiryolu inşasında gelinen noktaya bakıldığında Urumçi merkezin, ulusal yüksek hızlı demiryolu ağına bağlandığını görüyoruz. Böylece 2014 yılında Xinjiang'da hizmete giren 1,32 bin kilometre uzunluğundaki demiryolu hattıyla bölgede toplam hizmete giren demiryolu hattı uzunluğu 6 bin 231 kilometreye ulaştı.

2019 yılının mayıs ayı itibarıyla 21 adet sivil havaalanına sahip olan Xinjiang, 20 dış hat ve 80 iç hat olmak üzere 264 noktaya uçuş gerçekleştirebiliyor.

Öte yandan, Xinjiang'ı Pakistan, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan'a bağlayan 17 sınır ötesi fiber optik kablo hattı bulunuyor.

Avrupa'ya tren seferleri hizmette

Xinjiang'dan geçen Çin-Avrupa kargo treni seferlerinin sayısı hızla artıyor. 2014-2019 yılları arasında, Xinjiang'dan geçerek Avrupa'ya giden kargo treni seferlerinin sayısı 2 bin 564'ü bulurken, tren seferlerinde yıllık ortalama artış yüzde 100'den fazla oldu. Başta Xinjiang, Chongqing ve Chengdu olmak üzere 13 eyalet arasında Çin-Avrupa kargo treni seferlerine dair istişare mekanizması kuruldu.

Şu ana kadar Orta Asya ve Avrupa'daki 25 destinasyona günlük kullanım eşyaları, giyim ve mekanik ekipman gibi 200 yüzden fazla ürün taşıyan kargo treni seferleri Xinjiang'dan geçiş yapıyor.

Halklar arasındaki temaslar sürekli olarak derinleşiyor

Xinjiang, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle eğitim temasını ve işbirliğini sürekli olarak yoğunlaştırıyor. 2015'ten Mayıs 2019'a dek, 12 bin 500 yüz yabancı öğrenci Xinjiang'da eğitim görmenin yanı sıra, bölgeden 970 kişi eğitim amacıyla yurtdışına gönderildi.

Öte yanda, Xinjiang'da yer alan beş hastanede uygulanan uluslararası sağlık hizmeti sayesinde 20 bin yabancı hasta tedavi gördü. Bölgedeki 20 hastane, 3 yabancı hastane ve Çin'in diğer eyaletinden 24 hastaneyle birlikte sınır ötesi sağlık hizmet platformunu kurdu. Şu ana kadar İpek Yolu Sağlık Forumu 94 kez Xinjiang'da düzenlendi.

2018'de Xinjiang'a giden yerli ve yabancı turistlerin sayısı geçen yıla göre yüzde 40 oranında artarak 150 milyon kişiyi buldu. Bu yılda bölgede gerçekleştirilen toplam turizm tüketim tutarı ise, yüzde 41,59 oranında yükselerek 257,9 milyar yuana ulaştı.

Dış ticarette gözle görülür artış

Xinjiang'nın dış ticaret hacminde ilk beş ayda yüzde 10,8'lik artış kaydedildi. Bilhassa ithalatta büyük artış görüldü.

Urumçi Gümrük İdaresi'nden verilen bilgiye göre, Xinjiang'ın dış ticareti Ocak-Mayıs döneminde 52 milyar 280 milyon yuana ulaşarak, geçen yılın aynı aylarına göre yüzde 10,8 oranında yükseldi.

Aynı dönemde Xinjiang'ın ihracatının 38 milyar 450 milyon yuanla yüzde 1,4; ithalatının ise 13 milyar 830 milyon yuanla yüzde 49,1 arttığı öğrenildi.

İdarenin açıklamasına göre, Xinjiang'ın dış ticareti devamlı olarak iyileşiyor, ihracat piyasası gittikçe çeşitleniyor ve özel işletmelerin dış ticaretteki öncülük rolü de sürekli güçleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor