“Çin-ABD ilişkileri önyargı ve yanlış hükümlerden etkilenmemeli”

2019-07-04 18:39:31 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ile ABD ilişkilerinin önyargı ve yanlış hükümlerin etkisinde kalmaması gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük basın toplantısında, ABD'li eski siyasetçi ve uzmanlar tarafından Başkan Donald Trump'a ve Kongre'ye gönderilen açık mektup hakkında değerlendirmede bulundu.

Washington Post gazetesinde dün yayımlanan mektupta, ABD ile Çin arasındaki gergin ilişkilerin ABD'nin küresel çıkarlarına aykırı olduğu ifade edildi. Ekonomi ve ulusal güvenlik açılarından Çin'in ABD'nin düşmanı olmadığına dikkat çekilen mektupta, Washington'un Beijing'i karşısına alan politikalar benimsememesi gerektiği kaydedildi.

Sözcü Geng, yaptığı değerlendirmede, Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 40 yıl içinde ikili ilişkilerin çeşitli sınamalardan geçerek tarihî gelişmeler kaydettiğini, bunun iki ülke halklarına büyük yarar getirdiği gibi, dünyanın barış, istikrar, kalkınma ve refahını da güçlendirdiğini belirtti.

İşbirliğinin, Çin ile ABD için tek doğru tercih olduğunun altını çizen sözcü, iki ülkenin çıkarlarının büyük ölçüde iç içe geçtiğini ve işbirliği alanlarının da son derece geniş olduğunu ifade etti.

İki ülkenin, çatışma ve zıtlaşma tuzağına düşmemesi, ortak kalkınma için çaba harcaması gerektiğini vurgulayan sözcü, “Çin-ABD ilişkilerinin, çelişki ve fikir ayrılıklarıyla tanımlanmasına, önyargı ve yanlış hükümlerin ilişkileri etkilemesine izin vermemeliyiz. Objektif, sağduyulu ve kapsayıcı seslerin eninde sonunda aşırıcı, bağnaz ve sıfır toplamlı anlayışların üstesinden gelebileceğine inanıyoruz.” dedi.

Sözcü, ABD yönetiminin ülke içindeki ve uluslararası toplumdaki sağduyulu seslere kulak vererek, Çin'le birlikte iki ülke liderleri arasında varılan mutabakat doğrultusunda koordinasyon, işbirliği ve istikrara dayalı ikili ilişkileri ilerletmeyi sürdürmesini umduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor