ABD'li uzmanlardan Trump'a mesaj: “Çin, düşman değil”

2019-07-04 11:00:15

Başta eski ABD Dışişleri Bakanlığı Doğu Asya ve Pasifik bölgesinden sorumlu sekreter yardımcısı Susan A.Thornton, ABD'nin eski Beijing Büyükelçisi J.Stapleton Roy, Harvard Üniversitesi Profesörü Ezra Vogel dahil olmak üzere yüzden fazla ABD'li uzman ve işadamı, dün ABD Başkanı Donald Trump'a “Çin, ABD'nin düşmanı değil” başlıklı bir mektup gönderdi.

Washington Post gazetesinde dün yayımlanan mektup, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) profesör M.Taylor Fravel, ABD'nin eski Beijing Büyükelçisi J.Stapleton Roy, Carnegie Uluslararası Barış Vakfı'ndan üst düzey araştırmacı Micheal D.Swaine, eski ABD Dışişleri Bakanlığı Doğu Asya ve Pasifik bölgesinden sorumlu sekreter yardımcısı Susan A.Thornton ve Harvard Üniversitesi'nden Profesör Ezra Vogel tarafından ortaklaşa kaleme alındı.

Mektupta, ABD ve Çin arasındaki gergin ilişkilerin ABD'nin küresel çıkarlarına aykırı olduğu ifade edildi. Ekonomi ve ulusal güvenlik bakımından Çin'in ABD'nin düşmanı olmadığına dikkat çekilen mektupta, Washington'un Çin'i karşına alan politikaları benimsememesi gerektiği kaydedildi.

Trump'a gönderilen ortak mektupta; “Çin'e düşman olarak yaklaşan ABD, kendi uluslararası statüsüne ve itibarına zarar vermenin yanı sıra, diğer ülkelerin ekonomik çıkarlarını zedeleyecektir. Washington'un ilgili girişimleri, Çin'in kalkınmasının, Çinli işletmelerin küresel piyasada payını artırmasının ve Çin'in uluslararası meselelerde daha önemli rol oynamasının önüne geçemez. ABD'nin, kendi menfaatlerini korumak için, etkili rekabet gücünü yeniden kazanarak çok taraflılık ve uluslararası kuruluş çerçevelerinde küresel çapta işbirliğini pekiştirmesi gerekiyor.” ifadeleri yer aldı.

Çin'in mevcut uluslararası düzeni devirmeye çalışmadığına dikkat çekilen mektupta, geçtiğimiz on yıllarda uluslararası düzenden yararlanan Çin olmadan küresel iklim değişikliği gibi insanlığın karşı karşıya kaldığı ortak sınamaların üstesinden gelmenin mümkün olmadığı belirtildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor