Hong Kong halkından şiddet yanlısı eylemcilere tepki

2019-07-04 10:44:43

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde 1 Temmuz'da Yasama Meclisi'nde yaşanan şiddet olaylarına neden olan eylemcilere yönelik yerel halk tarafından gösterilen tepkiler çığ gibi büyüyor.

Hong Kong'da çok sayıda ana akım medya kuruluşu, toplumun çeşitli çevreleri ve sivil toplum örgütleri çeşitli yollara başvurarak, söz konusu şiddet eylemlerine “hayır” dedi. Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti ve polis makamlarının toplum düzenini sağlamak için harcadıkları çabalara güçlü destek veren Hong Kong kamuoyunun yükselen ortak sesi toplumsal dayanışma çağrısı oldu.

   Takungpao gazetesi, Wenweipao gazetesi, Sing Tao Daily ve Hong Kong Commercial Daily gibi Hong Kong'un önde gelen medya kuruluşları dün yayımladıkları makalelerde, söz konusu şiddet olaylarının kınanmasına devam edildi. Takungpao gazetesinde yer alan makalede, 1 Temmuz'da Yasama Meclisi'ni basıp binaya zarar veren eylemcilerin Hong Kong halkını uyandırdığına yer verildi. Hong Kong hukuk sisteminin bu eylemlerle çiğnendiğine dikkat çekilen makalede, bu durumlar altında Hong Kong'da toplumsal düzenin bir an önce normale dönmesi, Hong Kongluların temel haklarının etkin şekilde korunması, özellikle yerel hükümet ve polis makamlarının yasaların uygulanmasına güçlü destek sağlaması gerektiğinin altı çizildi.

   Çin Ulusal Halk Meclisi'nden 36 Hong Konglu delege önceki gün ortak bir bildiri yayımlayarak, şiddet yanlısı eylemcilerin Yasama Meclisi binasına verdikleri ciddi hasarı sert dille kınadı. Polis makamlarına yasaları ciddiyetle ve dikkatle uygulaması çağrısında bulunan delegeler, eylemcilerin derhal cezalandırılması gerektiğini vurguladı. Hong Konglu delegeler, barış yanlısı ve yasalara uyan tüm Hong Kongluların dayanışma içinde olması çağrısında bulundu. 36 delege, Hong Kong yerel hükümetini ekonomiyi kalkındırmak, halkın yaşam seviyesini artırmak için daha çok çaba harcamaya çağırdı.

   Hong Kong'da yüzden fazla baro çalışanı dün ortak bir açıklama yaparak, söz konusu şiddet eylemlerini kınadı.

    Öte yandan Hong Kong Küçük ve Orta Ölçekli Avukatlar Birliği, Hong Kong Profesyonel İdari Personel Derneği, Hong Kong Göçmen Toplulukları Birliği gibi çok sayıda sivil toplum örgütü de birer açıklama yaparak, şiddet yanlısı eylemleri kınayarak, toplumun her kesimine yasalara saygı gösterme, barışçı ve rasyonel şekilde öneriler sunma çağrısında bulundu.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor