Çin ile Bulgaristan ilişkileri “stratejik ortaklık” seviyesine yükseltti

2019-07-03 20:39:59 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Bulgar mevkidaşı Rumen Radev arasında başkent Beijing'de bugün yapılan görüşmede, ikili ilişkilerin “stratejik ortaklık” seviyesine yükseltilmesi kararı alındı.

Konuşmasına “Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur” atasözünü hatırlatarak başlayan Xi Jinping, kısa süre önce St. Petersburg'da düzenlenen Uluslararası Ekonomi Forumu'nda Radev'le verimli bir görüşme yaptıklarını kaydetti.

Bulgaristan'ın Çin Halk Cumhuriyeti ile diplomatik ilişki kuran ilk ülkelerden olduğuna işaret eden Xi Jinping, “Bu yıl, ikili ilişkilerin 70'inci yıldönümünde ikili ilişkileri stratejik ortaklık düzeyine yükseltmeye karar verdik. İki tarafın, bunu yeni bir başlangıç noktası olarak görerek, uluslararası sınamaları el ele göğüslemelerini, ikili işbirliğine yeni itici güç katmalarını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, iki ülkenin karşılıklı saygı ve güven temelinde hükümetler, yasama organları ve siyasi partiler arasındaki iletişimi güçlendirmesi, tarafların temel çıkar ve başlıca endişelerine ilişkin sorunlarda karşılıklı olarak kararlılıkla destek vermeyi sürdürmesi gerektiğinin altını çizdi.

İki ülkenin uluslararası sorunlara yönelik aynı ya da benzer görüşlere sahip olduğuna işaret eden Xi, çok taraflılık ve uluslararası hukuk temelindeki uluslararası sistemin birlikte korunmasının da önemine vurgu yaptı.

Bulgaristan'ın Çin'le Kuşak ve Yol işbirliği belgesine imza atan ilk Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Xi, iki ülke arasındaki altyapı bağlanırlığını ilerletmeye, ticaret ve yatırımın boyutlarını genişletmeye, beşeri ve kültürel iletişimi yoğunlaştırmaya hazır olduklarını belirtti.

Çin'in Avrupa ile ilişkilerine büyük önem atfettiğini dile getiren Xi, Avrupa'nın entegrasyon sürecine ve uluslararası işlerde daha önemli rol oynamasına kararlılıkla destek verdiklerini, yeni dönemde AB'ye bağlı kuruluşların Çin'e yönelik politikaların istikrar ve devamlılığını korumalarını beklediklerini dile getirdi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, görüşmede ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine taşınmasının, ikili ilişkilerin temelini daha da sağlamlaştıracağını kaydetti.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin dünyanın barış ve refahına yararlı olduğunu ifade eden Radev, Bulgaristan'ın inisiyatife katılımını derinleştireceğini söyledi.

Radev, Çin'le ticaret, taşımacılık ve havacılık alanlarındaki işbirliğini güçlendirmek istediklerini, Çinli işletmelerin Bulgaristan'daki yatırımlarını genişletmelerini beklediklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor