Çin'den İngiliz bakanın Hong Kong açıklamasına tepki

2019-07-03 19:27:42 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt'un geçtiğimiz günlerde Hong Kong'la ilgili yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi.

Jeremy Hunt, dün yaptığı açıklamada, Çin-İngiltere Ortak Bildirisi'nin halen yasal bağlayıcılığa sahip bir belge olduğunu, ilgili maddelerin yerine getirilmemesinin ciddi sonuçlara yol açacağını ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, başkent Beijing'de bugün düzenlenen basın toplantısında Jeremy Hunt'ın açıklamalarını değerlendirdi.

Hunt'un Hong Kong'la ilgili yaptığı açıklamalara Çin'in kesinlikle karşı çıktığı değerlendirmesinde bulunan sözcü, “Hunt, İngiliz sömürgeciliğinin solmuş ihtişamı içinde fanteziler kuruyor gibi görünüyor” dedi.

Hong Kong'un Çin idaresine yeniden dönmesiyle birlikte, söz konusu ortak bildiride belirtilen İngiltere'ye ait tüm hak ve sorumlulukların ortadan kalktığını dile getiren sözcü, “İngiltere, yeniden birleşmenin sonrasında Hong Kong üzerinde ne egemenlik ne idare ne de denetim hakkına sahip. Herhangi bir sözde ‘sorumluluk' mevcut değil.” diye konuştu.

Hunt'un Hong Konglulara İngiltere tarafından özgürlük kazandırıldığı şeklindeki iddialarının “tamamen küstahça” olduğuna vurgu yapan Çinli sözcü, “Hunt'a şu hatırlatmayı yapmam lazım ki, İngiltere'nin yönetimindeyken Hong Kong'da demokrasi yoktu, Hong Kongluların sokaklara çıkma hakkı dahi bulunmuyordu. Ancak Hong Kong'un anavatana dönmesinden sonra, Çin hükümeti anayasa ve Hong Kong Temel Yasası doğrultusunda ‘Bir ülke, iki sistem', ‘Hong Kong'un Hong Konglularca yönetilmesi' ve yüksek özerklik politikalarını izleyerek, Hong Kongluların tarihte eşi görülmemiş demokratik hak ve özgürlüklere kavuşmalarını güvence altına aldı.” ifadesini kullandı.

Sözcü, 1 Temmuz'da Hong Kong Yasama Meclisi binasına düzenlenen saldırının, hukukun üstünlüğünü ayaklar altına alan ve toplumsal düzeni zedeleyen yasa dışı bir eylem olduğunu ifade etti.

Geng, son olarak, Hong Kong'un Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir özel idari bölgesi, Hong Kong ile ilgili işlerin de Çin'in iç işleri olduğunu yineleyerek, hiçbir yabancı hükümet, örgüt veya şahsın buna müdahale etmesine izin vermeyeceklerinin altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor