Yabancı uzmanlardan Çin'e övgü

2019-07-03 16:34:10

2. Wanshou Uluslararası Güvenlik Semineri 1-3 Temmuz'da Beijing'de düzenlendi. Seminere 20'den fazla ülkeden siyasi liderler, akademisyenler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Çin'in karmaşık küresel durum altında barışçı gelişme politikasını kararlılıkla izlemesi, özellikle dünya çapında “Uyum ve İşbirliği” ilkesinde ısrarlı olması, katılımcılar tarafından takdirle değerlendirildi.

Tayland Ulusal Araştırma Enstitüsü Tayland-Çin Strateji Araştırma Merkezi Başkanı emekli orgeneral Surasit Thanadtang basına verdiği demeçte, Çinlilerin diğer medeniyetlerden önce barutu icat etmelerine rağmen diğer ülkeleri işgal etmediklerini anımsattı. Surasit bu yaklaşımla Çinlilerin teknoloji geliştirme noktasında daha güvenli bir dünya oluşturmaya çalıştıklarının kanıtı olduğunu söyledi.

Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Başkanlığı'nın eski başkan yardımcısı Tran Dac Loi, Çin'in bölge istikrarının korunmasında yeri doldurulamaz bir rol oynadığına dikkat çekerek, Çin'in öteden beri anlaşmazlıklarla çatışmaların siyasi yollardan çözülmesini desteklediğini, bunun bölgesel barışın korunmasına büyük katkı sağladığını vurguladı.

Pakistan İslambad Stratejik Enstitüsü Başkanı Aizaz Chaudhry yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol'u Çin'in dünyaya sunduğu önemli kamu hizmeti olarak değerlendirerek, bu hizmetin bölgede kalkınma ve güvenlik konularında önemli rol oynayacağını kaydetti.

Rusya'nın önde gelen uzmanlardan Timofei Bordachev basına verdiği demeçte, Çin'in G20, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı, Shanghai İşbirliği Örgütü gibi bir dizi çok yönlü mekanizmaya aktif şekilde katıldığına dikkat çekerek, çok taraflılığa öncülük ettiğini, böylece kendi küresel etkisini artırdığını söyledi.      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor