“Çin'deki azınlıkların insan hakları korunur”

2019-07-03 14:51:05 CRI

“Çin'deki azınlıkların insan hakları korunur”

BM İnsan Hakları Konseyi'nin (BMİHK) 41. toplantısı dün Cenevre'de düzenlendi. Toplantı sırasında, Çin İnsan Hakları Araştırma Kurumu tarafından düzenlenen Çin'deki Azınlıkların İnsan Haklarının Korunması konulu bir toplantıda, ülkedeki azınlıkların insan haklarının korunmasıyla ilgili bilgiler verildi.

Çin İnsan Hakları Araştırma Kurumu Genel Sekreteri Yardımcısı Wang Linxia toplantıda, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana geçen 70 senede, azınlıkların meşru haklarının korunmasına büyük önem verildiği ve bu alanda ilgili yasaların düzenlendiğini açıkladı. Çin'de azınlıkların insan haklarının korunmasında büyük ilerlemelerin kaydedildiğini söyleyen Wang, ülkedeki bölgesel özerklik sistemiyle azınlıkların siyasi, toplumsal, ekonomik ve kültürel haklarının iyice korunduğunu belirtti.

Xinjiang Pedagoji Üniversitesi Siyaset Bilimleri ve Hukuk Enstitüsü Başkanı Chen Tong, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki asayiş ve insan haklarının korunmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bölgedeki terörle mücadelede daima insan haklarının korunmasına önem verildiğini ifade etti. Chen, bölgedeki aşırıcılığın kökünden yok edilmesi için kurulan mesleki eğitim merkezlerinin, İngiltere'nin terörle mücadele stratejisindeki “erken müdahale”, Fransa'daki “Aşırıcılıkla Mücadele Merkezi”, BM'nin Şiddet ve Aşırıcılıkla Mücadele Planı'ndaki “Özel Mücadele Eğitimi”yle hemen hemen aynı olduğunu dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor