Hong Kong'un huzurunu bozan saldırganlar cezalandırılmalı

2019-07-03 12:06:10

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde 1 Temmuz'da Yasama Meclisi binasını hedef alan şiddetli bir saldırı meydana geldi. Bölgeyi trafiğe kapatarak zehirli kimyasal tozlarla polise saldırı girişiminde bulunan aşırıcı gruplar, Hong Kong Yasama Meclisi binasına saldırı düzenlenmişlerdi. Olayın ardından, farklı çevreler saldırıyı şiddetle kınayarak toplumda infial uyandırmış olan saldırı girişiminde bulunanların bir an önce cezalandırılmasını istedi.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Emniyet Müdürü Lu Weicong, Yasama Meclisi binasının ciddi şekilde hasar görmesine yol açan girişimin menfur bir saldırı olduğunu söyledi. Hong Kong Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Profesör Chen Hongyi ise, Yasama Meclisi binasına yapılan saldırıyı “korkunç” olarak nitelendirdi.

Hong Kong'un yasal ve toplumsal düzenine zarar veren Yasama Meclisi binasını yönelik şiddet eylemi, bölgenin köklü çıkarlarını zedeledi ve “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesine meydan okudu. Hong Kong Özel İdari Bölgesi İdari Amiri Carrie Lam Cheng Yuet-ngor söz konusu şiddet eylemi hakkında yaptığı açıklamada, suçluların soruşturulması gerektiğini söyledi.

Hong Kong'un “Temel Yasası” kapsamında, Hong Kongluların gösteri, yürüyüş ve miting yapma hakkı korunuyor. Son bir yılda bölgede düzenlenen birkaç gösteri yürüyüşüne katılan insanlar, barışçı, temkinli eylemleriyle şiddete başvurmadan düşüncelerini kamuoyu ile paylaştılar. Halkın iradesine büyük önem veren Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi, söz konusu gösteri yürüyüşlerine açık ve hoşgörülü bir tavırla yaklaştı. Ancak miting bahanesiyle gerçekleştirilen şiddet eylemine asla ve asla izin verilemez. Bölgedeki Mingpao Gazetesi'nde şöyle bir yorum yayınlandı: “Şiddet, şiddettir. Herhangi bir bahane bunu değiştiremez. Tüm Hong Kongluların şiddetten ayrılması gerekir.” Bölgedeki diğer bir gazete “Economic Journal”da yayınlanan bir makalede, yasayı hiçe sayan şiddet yanlılarının Hong Kong halkının güvenliğini tehdit ettiği ve cezaya çarptırılması gerektiği ifade edildi.

Hong Kong, çoğulcu bir toplumdur. Bu durumda bazı sorunlar üzerinde fikir ayrılıkları hatta ciddi anlaşmazlıkların bulunması, garip görülmüyor. Yasalarda değişiklik yapılması da istisna bir durum değil. Ancak bir avuç aşırıcılık yanlısı bu olayı fırsat bilerek şiddet olayları yarattı. Bu girişimin gerçek amacı, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesine zarar vermektir. Hong Konglular bu provokasyona aldanmıyor ve bundan korkmuyor. Hong Kong'un refahı ve istikrarı da bundan etkilenmeyecek, tersine yaşananlar bölgedeki herkesin adaleti ve huzuru korumanın ne denli önemli olduğunu daha iyi anlamasını sağladı.

Hong Kong, Hong Kongluların güzel yurtları olarak 7.4 milyon nüfus tarafından korunuyor. Hong Kong, Çin'in güneyindeki bir inci olarak yaklaşık 1.4 milyar vatandaşın göz bebeğidir. “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin bölgede 22 yıldır uygulanmasında sağlanan başarılar kolayca elde edilmedi. Merkezi hükümet, Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümetinin yasalarına göre Hong Kong'daki düzeninin normale dönmesini ve Hong Kongluların huzura yeniden kavuşmasını sağlamak için olaylara karşı aldığı önlemleri kararlılıkla destekliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor