Çin ve Türkiye, stratejik işbirliği pekiştirecek

2019-07-03 10:55:10

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya geldi. Görüşmede, Çin ve Türkiye arasındaki karşılıklı siyasi güvenin artırılacağı, ikili stratejik işbirliğinin güçlendirileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in daveti üzerine Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Çin'e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. İki lider, bu yılın haziran ayında düzenlenen Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ve sonraki G20 Osaka Zirvesi'nin ardından tekrar buluştu. Xi Jinping, görüşmeden önce Erdoğan'ı Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda düzenlenen törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Xi görüşmede şöyle konuştu:

“ Çin ve Türkiye, hem yeni yükselen önemli piyasa ülkeleri hem de gelişmekte olan büyük ülkelerdir. İki tarafın stratejik işbirliğini güçlendirmesi büyük önem taşıyor. Çin ve Türkiye'nin, karşılıklı siyasi güveni arttırarak Birleşmiş Milletlere dayalı ve uluslararası hukuka bağlı uluslararası sistemi kararlılıkla koruması gerekiyor. Çok taraflılığı ve uluslararası adaleti savunmamız çok önemli. Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) çekirdeğinde yer aldığı çok taraflı ticaret sistemini ve iki ülkeyle tüm gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını korumalıyız.”

Terörle mücadele ve güvenlik alanlarında işbirliğini ilerletmek için somut adımlar atmalıyız diyen Xi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın herhangi bir gücün Türkiye'de Çin'e karşı bölücülük eylemlerinde bulunmasına izin vermeyeceklerini yinelemesini takdirle karşıladıklarını belirtti. Xi, Türkiye'nin Çin'in terörle mücadelesine verdiği desteğe önem verdiklerinin altını çizdi.

Xi ayrıca, Türkiye'yle uluslararası terörle mücadele alanında işbirliğini güçlendirmeye istekli olduklarını ifade etti. Somut işbirliğinin genişletilmesi ve kalkınma stratejilerinin kenetlenmesinin güçlendirilmesi gerektiğine işaret eden Xi Jinping, Türkiye'nin, Kuşak ve Yol girişiminde önemli bir ortak olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in bu girişimle Orta Koridor projesini ortaklaşa yürütmeye ve ticaret, yatırım, bilim ve teknoloji, enerji, altyapı tesisleri ve büyük projelerde işbirliğini sağlam adımlarla ilerletmeye hazır olduğunu kaydetti. Aynı zamanda küçük ve orta ölçekli projeler ile halka fayda getirecek diğer işlerde aktif olarak işbirliği yapacağını açıklayan Xi, “Böylece daha fazla işletme ve halklarımız Çin-Türkiye işbirliğinden somut fayda elde edebilir” ifadelerini kullandı.

Xi, kültürel alışverişi ve turizm işbirliğini genişletmeye, iki ülke halkları arasındaki karşılıklı anlayışı pekiştirmeye ve Çin-Türkiye dostluğunun temelini sağlamlaştırmaya devam edeceklerini vurguladı.

İki ülkenin ortak çıkarlarını genişleterek karşılıklı saygı, adalet, işbirliği ve kazan-kazan ilkelerine dayalı yeni tip bir uluslararası ilişkiler sistemi kurması gerektiğini dile getiren Xi, iki tarafın bölgesel işlerdeki iletişimi ve koordinasyonu sürdürmesinin yanı sıra, ilgili sıcak meselelere ortak siyasi çözümler getirerek bölgesel barış, istikrar ve kalkınmaya katkıda bulunması gerektiğine dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor