Çin'den Hong Kong'daki şiddete kınama: “Batı'da olsa polis ne yapardı?”

2019-07-02 19:35:58 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde dün Yasama Meclisi binasını hedef alan saldırı sert bir dile kınandı.


Diğer yandan ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) tarafından Hong Kong'da protestocuların Yasama Meclisi binasına düzenlediği saldırı hakkında yapılan açıklamalarda, Hong Kong halkının barışçıl protesto hakkına sahip olduğu ve şiddet eylemlerinden kaçınılarak soğukkanlılığın korunması gerektiği savunuldu.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında, söz konusu saldırının, hukukun üstünlüğünü sarsan ve sosyal asayişi bozan yasa dışı bir hadise olduğuna işaret etti.


Çin'in olayı sert bir dile kınadığını dile getiren sözcü, Çin merkezi hükümetinin, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi ve emniyet birimlerinin, yasalar çerçevesinde olayı çözmesini kararlılıkla destekleyeceğini ifade etti.


Sözcü, “Hong Kong'da yaşanan şiddet olayı, ABD veya Avrupa'da yaşansaydı, onlar bu durumu nasıl çözecekti, buna göz mü yumacaklardı? Amerika'da ve Avrupa'da polislerin şiddet eylemleri karşısında aldıkları tedbirleri pek çoğumuz televizyonlardan izlemişizdir. Neden Hong Kong'da benzer olaylar yaşanmasından sonra olayı kınamak yerine, barışçıl protesto hakkını abartılı şekilde savunuyor ve şiddetten kaçınma çağrısında bulunuyorlar? Bu tamamen çifte standarttır ve çok çirkindir” dedi.


Geng, Hong Kong'un, Çin'in özel idari bölgelerinden birisi olduğunu hatırlatarak, Hong Kong'la ilgili konuların Çin'in içişleri olduğunu yineledi.


İlgili ülkelerin Hong Kong işlerine ve Çin'in içişlerine kabaca müdahale etmesinden büyük hoşnutsuzluk duyduklarını ve kararlılıkla karşı çıktıklarını vurgulayan Geng, “İlgili ülkelere titizlikle hareket ederek, herhangi bir şekilde Hong Kong'un içişlerine müdahale etmeme, hiçbir şekilde şiddete destek vermeme ve göstericilere yanlış bir mesaj vermeme uyarısında bulunuyoruz” ifadesinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor