Wang Yi: Kore Yarımadası'ndan daha fazla iyi haber bekliyoruz

2019-07-02 18:45:38 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, son günlerde Kore Yarımadası'na ilişkin olumlu temaslar gerçekleştirildiğini, gelecekte yarımadadan daha fazla iyi haber almak istediklerini söyledi.

Wang Yi bugün Beijing'de Meksikalı mevkidaşı Marcelo Ebrard'la ortak basın toplantısını düzenledi. Kore Yarımadası sorununa değinen Wang, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçtiğimiz hafta Kuzey Kore'ye (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) yaptığı ziyaret sırasında, iki ülke liderin siyasi çözümü vurguladıklarını hatırlattı.

Wang, “Cumhurbaşkanı Xi kısa süre önce Japonya'nın Osaka kentinde ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı görüşmede, Çin'in Kore Yarımadası konusundaki tutumunu açıkladı. Çin, ABD'den esneklik göstererek, Kuzey Kore üzerindeki yaptırımları uygun zamanda gevşetmesini ve karşılıklı endişeleri gidermek için diyalog kurmasını bekliyor.

Xi ayrıca Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'le de bir araya gelip görüş alışverişinde bulundu. Xi, Güney Kore'nin gösterdiği çabaları desteklediğini belirtti.” ifadelerini kullandı.

Başkan Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un 30 Haziran günü sınırda yer alan silahtan arındırılmış bölgede üçüncü kez bir araya geldi ve diyalogun yeniden başlatılması konusunda fikir birliği sağlandı.

Bu görüşmeyi değerlendiren Wang, “Bu, ABD ve Kuzey Kore liderlerinin Panmunjom bölgesinde yaptıkları ilk görüşme. Burası iki liderin diyalog yoluyla sorunu çözme niyetini yansıtıyor. Bu, doğru yolda atılan önemli bir adımdır.” ifadelerine yer verdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor