Li Keqiang: Yabancı yatırımcılara elverişli bir ortam oluşturacağız

2019-07-02 16:56:09

Çin Başbakanı Li Keqiang Çin piyasasının yabancı yatırımcılara açık ve şeffaf olacağına dikkat çekerek, yabancı yatırımlar için elverişli bir ortam oluşturacaklarını açıkladı.

Li Keqiang bugün Çin'in kuzeydoğusundaki sahil kenti Dalian'da düzenlenen 2019 Yaz Davos Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Çin'in dışa açılmayı çok yönlü bir şekilde kararlılıkla genişleteceğini belirtti. Özellikle imalatçılık sektörünün dışa açılma boyutunun arttırılacağının altını çizen Li, bilişim, donanım, ilaç yapımı ve yeni ürünlerde Çin'in orta ve batı kesimlerinde yabancı yatırımcıları teşvik edeceklerini kaydetti.

Çağdaş hizmet sektörlerinde dışa açılmayı genişleteceklerine dikkati çeken Başbakan Li Keqiang, 2020 yılına kadar tahvil, vadeli işlem ve yaşlılık sigortası gibi alanlarda yabancı sermayenin hisse kısıtlamasını ortadan kaldıracaklarını aktardı. Telekomünikasyon ve ulaştırma alanlarında yabancı yatırımcılara olan kısıtlamaları azaltacaklarını anımsatan Li, Çin parası Renminbi'nin döviz kurunu ise rasyonel ve dengeli bir seviyede tutacaklarını açıkladı.

Ayrıca, Çin'deki gümrük vergilerini indireceklerini duyuran Li Keqiang, tarife dışı bariyerleri ortadan kaldıracaklarını, mal ve hizmet ithalatını genişleteceklerini, ithalat kolaylığını artıracaklarını söyledi. Li ayrıca fikri mülkiyet haklarını korumayı da yoğunlaştıracaklarını belirtti.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor