Li Keqiang: Çin ekonomisi istikrarlı ve olumlu bir eğilim sürdürüyor

2019-07-02 16:39:25 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, bu yılın ilk yarısında Çin ekonomisinin genel olarak istikrarlı ve olumlu bir eğilim sürdürdüğünü söyledi.

Başbakan Li, Çin'in Dalian kentinde düzenlenen 2019 Yaz Davos Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Çin ekonominin önemli endekslerinin, öngörülen hedeflere ulaştığını belirtti.

Çin'de istihdamın artmaya devam ettiğini ve mayıs ayında kent ve kasabalarda yapılan araştırmalar neticesinde işsizlik oranının yüzde 5 gibi düşük bir seviyede sabit kaldığını ifade eden Başbakan Li, yılın ilk 5 ayında günde ortalama 18.9 bin yeni işletmenin kurulduğunu dile getirdi. Li, bu durumun sosyal girişimcilikte inovatif canlılığın ve piyasaya olan güvenin göstergesi olduğunu kaydetti.

Öte yandan Li Keqiang, Çin ekonomisinin yeni bir aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya olduğuna ve dış belirsizlik unsurlarının arttığına dikkat çekti. Li, bu yıl yurtiçi ve yurtdışındaki karmaşık ve ciddi durumlar karşısında aktif olarak önlemler alan Çin'in geniş bir pazara ve zengin insan kaynağına sahip olduğunu aktardı. Çin ekonomisinin büyüme potansiyelinin büyük olduğuna işaret eden Li, uzun vadede olumlu eğilimin değişmeyeceğinin altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor