“Çatışma, Çin ve ABD'nin çıkarlarına uymuyor”

2019-07-02 11:05:29

Çin'in başkenti Beijing'de düzenlenen 2. Wanshou Uluslararası Güvenlik Semineri'ne katılan ABD'li uzmanlar, Çin ve ABD'nin, aralarındaki işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini ve çatışmanın iki ülkenin çıkarlarına uygun olmadığını belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump G20 Osaka Zirvesi esnasında yaptıkları görüşmede, ikili ilişkilerin gelişimi, Çin ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari sürtüşmesi gibi hususlar üzerinde fikir teatisinde bulundu. İki taraf, eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde ticaret müzakerelerini sürdürme kararı aldı. Ayrıca koordinasyon, işbirliği ve istikrar ilkelerine dayalı Çin-ABD ilişkilerinin derinleştirilmesi hususunda mutabık kalındı.

Eski ABD Başkanı Ronald Regan'ın özel yardımcısı ve Cato Enstitüsü'nden uzman Douglas Bandow, Xi-Trump görüşmesini takdirle değerlendirerek Çin ve ABD arasındaki koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesi ve çatışmalardan kaçınılması gerektiğini söyledi. Douglas Bandow, sözlerine şöyle devam etti:

“Halihazırda Çin-ABD çatışmasına yol açabilecek temel hususlar bulunmuyor, bu iyi bir haber. Çin ve ABD, çatışmanın yerine daha çok işbirliği yapabilir. ABD'nin Çin'in kalkınmasını ve Doğu Asya'da daha önemli rol oynamasını kabul etmesi gerekiyor. Çin ise, komşularının ve diğer ülkelerin kendisine yaklaşımlarını iyi analiz etmeyi öğrenmeli. Beijing ve Washington işbirliğinin olası krizleri önlemesini umuyorum. Önümüzdeki on senede Çin ve ABD arasındaki anlaşmazlıkların sürmesini görmek istemiyoruz, çünkü bu iki ülkenin çıkarlarına uymuyor.”

ABD-Çin ilişkileri Ulusal Komitesi üyesi, University of Denver, Josef Korbel School of International Studies'ten Profesör Sam Zhao, Çin ve ABD'nin birbirine son derece bağlı olduğunu vurguladı. Washington'un Çin'in kalkınmasının önüne geçmeye dair girişimlerinin başarılı olamayacağına işaret eden. Sam Zhao konu hakkında şöyle konuştu:

“ABD Çin'in kalkınmasını engellemeye devam ederek yeni bir soğuk savaş başlatırsa, Çin'in buna karşı misilleme yapmasına neden olacaktır. Ancak Çin'deki reform ve dışa açılma süreci bu ülkenin ekonomik dinamizmini durmaksızın güçlendirmeye devam ediyor. Bu süreçte ABD, Çin'in kalkınma adımlarının önüne geçemez. ABD'nin kısa vadeli bakış açısıyla yaptığı söz konusu girişimler de hiçbir zaman başarılı olmayacaktır.”

“Çin'in refahı ABD için yararlıdır”

Öte yandan ABD'nin Texas Austin Üniversitesi Çin Kamu Politikalar Merkezi Direktörü David Firestein, çoğu ABD vatandaşının müreffeh bir Çin ekonomisinin ABD'ye yarar getireceği yönünde fikir sahibi olduğunu belirtti. David Firestein şunları aktardı:

“Çin'in refahı ABD için yararlıdır. Çünkü bu, ABD'ye daha büyük tüketim piyasasını sunacak ve ABD ekonomisine yardımcı olacaktır. Çin'in kalkınması ve ABD'nin kalkınması birbirine çelişkili hususlar değildir. İki ülke eşzamanlı olarak büyüyebilir, ticareti birlikte genişletebilir. Çoğu Amerikalı da böyle düşünüyor. Dolayısıyla mevcut Çin-ABD ilişkilerine temkinli, uzun vadeli ve umut verici perspektiften bakılması lazım. Çin ve ABD'nin süregelen anlaşmazlığa bir an önce çözüm getirebileceğine inanıyorum.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor