Çin'den ABD-Kuzey Kore temaslarına destek

2019-07-01 19:13:51 CRI

Çin'in ABD ve Kuzey Kore liderleri arasında dün gerçekleşen görüşmeyi memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

Başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) lideri Kim arasında dün gerçekleşen görüşmeyi değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, “Yapıcı nitelikteki görüşmeden olumlu sonuçlar alındı. Özellikle, Kuzey Kore ve ABD'nin yakın tarihte çalışma grupları düzeyindeki istişareleri yeniden başlatma kararı büyük önem taşıyor. Çin, bu gelişmeleri destekliyor.” dedi.

Sözcü, Çin'in Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması, yarımadada barış ve istikrarın korunması ve sorunun diyalog yoluyla çözülmesinde ısrar ettiğinin altını çizdi.

Açıklamasında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçtiğimiz hafta Kuzey Kore'ye yaptığı ziyaretin, siyasi çözüm sürecine dinamizm kattığına işaret eden Çinli sözcü, “Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore arasındaki son temaslar, ilgili tüm tarafların ortak çıkarlarına ve uluslararası toplumun beklentilerine uyuyor.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Geng Shuang, tarafların bu fırsatları yakalayarak karşılıklı kaygıları gidermek üzere çözüm arayışlarında bulunmalarını, yarımadanın nükleerden arındırılması ve sorunun siyasi çözüm sürecinin hızlandırılması için çalışmalarını umduklarını kaydetti.

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Güney Kore-Kuzey Kore sınırında yer alan silahsızlandırılmış bölgede dün görüşmüş, böylelikle Trump, görev başındayken Kuzey Kore toprağına basan ilk ABD Başkanı olmuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor