Yorum: G20 Osaka Zirvesi'nden çok taraflılığa güçlü destek

2019-06-30 15:22:02

G20 Osaka Zirvesi 29 Haziran Cumartesi günü sona erdi. Zirvede özgür, adil, ayrımcı olmayan, şeffaf, öngörülebilir ve istikrarlı bir ticaret ve yatırım ortamına bağlı kalındığını ve Dünya Ticaret Örgütü için gerekli reformların desteklediğini bildiren bir bildiri kabul edildi.

G20 ülkeleri ayrıca iklim değişikliğiyle mücadele için Paris Anlaşması'nın kararlılıkla uygulanacağını duyurdu.

G20 üyesi liderler, ikili ve çok taraflı diplomatik faaliyetlerde bulundu. Osaka Zirvesi, çok taraflılığı teşvik etmek, sorunları çözmek ve uluslararası toplumun güvenini artırmak için önemli bir platform haline geldi.

Korumacılık günlerinde G20'nin zorlu sınavı

Osaka Zirvesi yapıldığı sırada, dünyayı vuran küresel korumacılık ve tek taraflılık sınai yapıyı ve finansal istikrarı etkiliyor, uluslararası yatırımcıların güvenleri aşağı çekiyordu. Bu zor zamanda liderler, küresel ekonomi, ticaret ve yatırım, inovasyon, çevre ve enerji, istihdam, kadınların güçlenmesi, kalkınma ve sağlık gibi konuları tartıştı.

Bu bağlamda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in zirvede yaptığı konuşma ve katıldığı bir dizi ikili ve çok taraflı diplomatik etkinlik, uluslararası toplumda büyük ilgi gördü. Xi, G20 liderlerinin, mevcut küresel ekonomik ve yönetişim sorunlarının çözümünde büyük önem arz eden "Nesnel yasalara saygı duymak, gelişme trendini kavramak ve ortak geleceği paylaşmak" ilkelerini benimsemeleri gerektiğini belirtti. Piyasayı dışa açmak, aktif olarak ithalatı genişletmek, iş ortamını sürekli iyileştirmek, eşit muamele uygulamak, ekonomik ve ticari müzakereleri teşvik etmek olarak sıralanan 5 önlem, Çin'in ekonomik küreselleşmeyi teşvik etme iradesini göstermektedir. Xi'nin söz konusu önerileri katılımcılardan büyük destek gördü. Bu önerilerin, dünyanın kalkınmasına yön vereceğine inanılıyor.

Zirve sırasında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, karşılıklı saygı, adalet, işbirliği ve kazan-kazan gibi yeni tip uluslararası ilişkiler sisteminin kurulmasını savundu. Xi, gelişmekte olan piyasaların ve gelişmekte olan ülkelerin daha iyi gelişmesine elverişli bir serbest dünya ekonomisini destekledi, bölgesel sıcak sorunların siyasi çözümünü ve insanlığın kader birliğini vurguladı. Xi'nin ortaya koyduğu fikir, öneri ve tedbirler, uluslararası toplumda ekonomik ve güvenlik alanındaki belirsizliği giderme ve güven yaratma anlamında büyük rol oynadı.

Sonucu en çok merak edilen ikili görüşme: Xi-Trump

Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Trump'ın bir kez daha buluşması dikkat çekti. İki devlet başkanı, Koordinasyon, işbirliği ve istikrar temelinde Çin-ABD ilişkilerini geliştirmeyi kabul etti. Eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde ekonomik ve ticari istişareleri yeniden başlatma kararı alındı. Trump, Çin ürünlerine yeni tarifeler eklenmeyeceğini duyurdu. Toplantının verdiği olumlu sinyaller, küresel beklentiler doğrultusunda piyasadaki gerilimi hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Çin-ABD ilişkileri, dünyadaki en önemli ikili ilişkilerden biridir. İki taraf arasında bazı farklılıklar olsa da, karşılıklı saygı ve karşılıklı yarar vizyonu kavrandıkça, taraflar çatışma tuzağına düşmekten kaçınabilir. Ortak gelişme dünyaya daha fazla istikrar ve belirginlik getirir.

Zirve sırasında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir araya geldi. Görüşmede Çin ile Japonya'nın ortak olduğu ve birbirlerine tehdit oluşturmadıkları açıklandı. Xi ve Abe, hassas meseleleri uygun bir şekilde ele almak ve çelişkileri yapıcı şekilde kontrol etmek dâhil olmak üzere 10 konuda görüş birliğine vardı. Bu fikir birlikleri sadece iki ülkenin ilişkilerini yeni bir gelişme dönemine sokmada elverişli ortam yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda özgür ve adil çok taraflı ticaret sistemini ve açık dünya ekonomik düzenini ortaklaşa korumak ve dünya barışını ve istikrarını sağlamak için dünyanın ikinci ve üçüncü en büyük ekonomilerinin iradesini yansıtmaktadır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor