Xi Jinping Macron'la görüştü

2019-06-29 16:10:30 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Osaka'da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la görüştü.

Xi Jinping, Çin ve Fransa'nın el ele vererek çok taraflılığı koruması, işbirliğini yürüterek dünyada barış, istikrar ve gelişmeyi hızlandırması gerektiğini kaydetti.

Kuşak ve Yol (BRI) inşasının kaliteli gelişme aşamasına girdiğine işaret eden Xi, Çin ve Fransa'nın üçüncü taraf piyasalarda işbirliği projelerine hız vererek nükleer enerji ve uzay gibi alanlardaki işbirliğini de hızlandırmaları gerektiğini savundu. Fransa'nın 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmasını olumlu karşıladığını belirten Xi, 2021 Çin-Fransa Kültür ve Turizm Yılı'na iyi hazırlanarak beşeri ve kültürel iletişimi güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi'nin bir kez daha Fransa'yı ziyaret etmesini bekleyen Macron, Fransa'nın Çin'le tarım, dijital ekonomi ve enerji gibi alanlardaki işbirliğini genişleterek kültürel temasları artırmaya hazır olduğunu kaydetti.

Macron, çok taraflılığı destekleyen Fransa ve Çin'in küresel yönetişimde koordinasyonu güçlendirerek iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik gibi çok taraflı meselelerdeki işbirliğinde öncü rol oynamalarının önemini vurguladı.

İki taraf, Kore yarımadası ve İran nükleer sorunu gibi konularda fikir alışverişinde bulundu.

Öte yandan Macron G20 Osaka Zirvesi'nin kapanışında düzenlenen basın toplantısında Çin ile ABD arasındaki ticaret gerginliğinin hafifletilmesine nasıl baktığıyla ilgili bir soru üzerine, bunun taraflar için iyi bir haber olduğunu belirtti. Macron, bundan Avrupa'nın menfaatlerinin zarar görmeyeceğini dile getirdi.

 Macron, hegemonya ve tek taraflılığın işe yaramaz seçenekler olduğunu kaydederek, kurallara dayalı, etkin ve güçlü bir çok taraflı düzenin korunması gerektiğini söyledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor