Xi'den Osaka'da açık ve kapsamlı gelişme çağrısı

2019-06-29 15:01:28

2 gün süren 14. G20 Zirvesi Japonya'nın Osaka kentinde sona erdi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping zirvede bir konuşma yaptı.

Xi Jinping konuşmasında, yüksek kaliteli altyapı tesislerinin, kapsamlı gelişmenin anahtarını olduğunu belirterek, Beijing'de düzenlenen 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda bu alanda yüksek kaliteli ortak inşa konusunda geniş mutabakat sağlandığını hatırlattı.

Xi Jinping, "İstişare, ortak inşa ve paylaşım" ilkeleri temelinde, açık, yeşil ve dürüst kalkınma yaklaşımının hayata geçirilmesi, halkların yaşam koşullarının iyileştirilmesine yayarlı ve sürdürülebilir hedeflerin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Xi, bunda nihai amacın, çok yönlü bağlanırlığı tesis ederek, küresel tedarik, endüstri ve değer zincirin bütünleşmesi olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'yle koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduklarını dile getiren Xi Jinping, Kuşak ve Yol (BRI) inşasının, gelişmekte olan ülkelerin sürdürülebilir kalkınması için önemli bir rol oynayacağını belirtti.

BRI projelerinin hem tüm taraflara yararlı uluslararası bir kamu ürünü hem de açık ve kapsayıcı bir işbirliği platformu haline geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Xi, tüm ortakların katılımını olumlu karşılayarak herkesin faydalanacağı "büyük bir pasta" yapmayı arzu ettiklerini söyledi.

Xi, Çin'in dünya ekonomisinin güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsamlı bir şekilde gelişmesi için daha fazla katkı sunacağını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Xi, zirvenin ardından yurda döndü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor