Osaka'da üçlü iklim görüşmesi

2019-06-29 15:04:17 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Osaka'da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian'la üçlü görüşme yaparak iklim değişikliğiyle mücadele konusunu ele aldı.

Toplantıya başkanlık eden Wang Yi, Çin'in tutumunu yineleyerek, tarafların sözlerini tutması ve gelecek nesillere bereketli, temiz ve güzel bir dünya bırakmaları çağrısında bulundu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol inisiyatifinin (BRI) çevreye dost bir proje olarak inşa edileceğini belirtmişti. Çin'in 2018 yılı gayri safi yurt içi hasılasında birim başına düşen karbon dioksit salınımı 2005 yılına göre 45,8 azaldı.

Aynı zamanda Çin Devlet Konseyi üyeliğini de yürüten Dışişleri Bakanı Wang Yi, iklim değişikliğiyle mücadelede cesaretin yanı sıra sabrın da gerekli olduğunu vurguladı. Çok taraflılık, adalet, ortak ancak farklı sorumluluk ilkelerinde ısrar edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Önümüzdeki eylül ayında düzenlenecek BM iklim eylem zirvesine değinen Wang Yi, Çin'in doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde değerlendirilmesine odaklanacağını söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Paris Anlaşması'nın hayata geçirilmesi için Çin tarafıyla el ele çaba harcayacaklarını belirtti.

BM Genel Sekreteri Guterres, tüm ülkelerin aktif şekilde adım atmaları için Çin ve Fransa'yla ortak çaba harcayacaklarını kaydetti.

Görüşmenin ardından basının karşısına çıkan 3 yetkili ortak bildiri açıkl


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor