Osaka'da Xi-Trump görüşmesi: ABD yeni tarife uygulamayacak

2019-06-29 13:40:55

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump bugün Osaka'da yaklaşık 80 dakika süren bir görüşme yaptı.

Xi Jinping, 48 yıl önce 1971 yılında Osaka'ya 100 kilometre mesafede bulunan Nagoya'da 31. Dünya Masa Tenisi Şampiyonası'na katılan Çinli ve Amerikalı masa tenisi oyuncularının dostça etkileşimde bulunduğunu ve Pinpon diplomasisinin iki ülke arasında buzları erittiğini hatırlattı.

1979'da Çin ve ABD'nin diplomatik ilişkiler kurduğunu dile getiren Xi Jinping, geçen 40 yılda büyük değişikler meydana geldiğini belirterek, "Ancak temel bir gerçek hiç değişmedi: Çin ve ABD işbirliğinden faydalanır, çatışmadan kaybeder. İşbirliği ve diyalog çatışmadan iyidir" dedi.

Xi Jinping, son dönemde mektup ve telefon yoluyla Trump'la iletişimi sıklaştırdığını da söyledi.

Çin-ABD ilişkileri dünyanın en önemli iki taraflı ilişkilerinden biri

Çin ve ABD arasındaki ilişkinin dünyanın en önemli iki taraflı ilişkilerinden biri olduğuna işaret eden Xi Jinping, mevcut durumda Çin-ABD ilişkisinin bazı zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu ve bunun iki tarafın çıkarına aykırı olduğunu ifade etti.

Xi Jinping, anlaşmazlıklara rağmen iki ülkenin çıkarlarının kesiştiğini ve işbirliği alanının geniş olduğunu kaydederek, çatışma tuzağına düşmeden ortaklaşa gelişmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Donald Trump, 2017 yılında Çin'e yaptığı ziyarette zengin Çin medeniyetini ve Çin'in kazandığı başarıları yerinde gördüğünü hatırlatarak, Çin'e düşmanca bakmadığını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesini ümit ettiğini söyledi.

ABD yeni gümrük tarifeleri koymayacak

İki taraf müzakereleri sürdürme kararı aldı. Ayrıca ABD, Çin mallarına yeni gümrük tarifeler koymama taahhüdünde bulundu.

Xi Jinping, ABD'yle müzakereleri sürdürme ve anlaşmazlıkları kontrol etme niyetinde olduklarını belirterek, ancak müzakerenin eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde meşru kaygıları çözmesi gerektiğine dikkat çekti.

Xi Jinping, “Egemenlik ve saygınlık konusunda Çin kendi çekirdek çıkarını korumalı. Dünyanın en büyük iki ekonomisi olarak Çin ve ABD arasındaki anlaşmazlık diyalog ve müzakere yoluyla çözülmeli. İki tarafın da kabul edebileceği bir yol bulunmalı.” ifadelerini kullandı.

“İki ülkenin şirketlerine adil bir şekilde davranılmalı” diyen Donald Trump, Çin ürünlerine yeni gümrük tarifeleri getirmeme taahhüdünde bulunarak, Çin'in ABD'den ithalatı artırmasını ümit ettiklerini belirtti.

Donald Trump, Çin'le ticaret anlaşmasına varmaya hazır olduklarını ve bunun tarihi bir iş olduğunu dile getirdi.

Trump ayrıca, Çinli öğrencilerin ABD'de eğitim görmesinden her zaman memnuniyet duyduğunu belirtti.

Taiwan ve Kuzey Kore de konuşuldu

Xi Jinping görüşmede Çin hükümetinin Taiwan konusundaki tutumunu da yineledi.

Trump Çin'in Taiwan konusundaki kaygılarına dikkate alarak “Tek Çin” politikasını izlemeye devam edeceklerini vurguladı.

Xi, ABD ile Kuzey Kore liderleri arasındaki diyalog sürecini desteklemeye devam edeceklerini de belirtti.

İki tarafın en kısa sürede diyalogu yeniden başlatarak çözüm bulmasını beklediklerini ifade eden Xi, Çin'in yapıcı rol oynamaya hazır olduğunu söyledi.

Trump da Kore Yarımadası konusunda Çin'in üstlendiği önemli rolün farkında olduklarını ve Çin'le koordinasyonu güçlendireceklerini kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor