Türk kiraz üreticilerinin Çin piyasasından beklentisi büyük

2019-06-28 21:00:50

Türk kirazlarının Çin'e ihracına dair yürürlüğe giren yeni protokol, üreticilerin beklentilerini artırdı.

Türkiye'nin Çin'e bu yılın ilk kiraz ihracatını gerçekleştirmesi nedeniyle dün Afyonkarahisar'da bir tören düzenlendi. Törende hazır bulunan Çinli ve Türk katılımcılar, Türk kirazının Çin'de satılmasına olumlu baktıklarını, Çin piyasasından beklentilerinin yüksek olduğunu belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Çin'e tarımsal ürünler ihraç etmesinin, ikili ekonomik ve ticari işbirliğinin önemli bir parçası olduğunu ifade etti.

Deng Li, kirazın Türk tarımsal ürünleri için Çin pazarında “altın bir kartvizit” rolü oynayarak, Türkiye'nin Çin'e yaptığı ihracatı teşvik etmesini ve ilgili sektörlerin gelişmesine güç katmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı Bitki ve Bitkisel Kontrol Daire Başkanı Neslihan Alper, Türkiye'den Çin'e kiraz ihracatının ilk kez 2017'de gerçekleştirildiğini hatırlatarak, Çin'in kolaylaştırıcı tedbirler almasıyla ihracat koşullarının gevşediğini, bunun Türk kiraz üreticilerinin Çin'e ihracat hevesini de artırdığını ifade etti. Alper, daha fazla köylü ve girişimcinin bu düzenlemeden faydalanacağına inandığını dile getirdi.

Kiraz üreticisi İhsan Beşer ise Türk kirazının uzun zamandır Avrupa ülkelerine satıldığını, ancak son yıllarda Çin'deki kiraz tüketiminin hızla artmasıyla bir girişimci olarak bu pazara adım atmaktan memnun olacağını dile getirdi.
Türkiye, dünyanın önde gelen kiraz üreticileri arasında bulunuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'nin yıllık kiraz üretimi yaklaşık 500 bin tonu bulurken, bu miktarın yalnızca 70 bin tonu ihraç ediliyor.

Çin gümrük verilerine göre, Çin'in 2018 yılında yaklaşık 200 bin ton kiraz ithal ettiği bildirildi.   


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor