Çin: İdlib'de Rusya-Türkiye işbirliğini destekliyoruz

2019-06-28 20:39:47

Çinli temsilci, Türkiye ile Rusya arasında Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de ateşkes uygulanmasına dair yürütülen işbirliğini desteklediklerini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nde dün düzenlenen Suriye konulu oturumda konuşan Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, “Siyasi sürecin ilerletilmesi, Suriye sorununun çözülebilmesi için tek yol. Temsil gücü yüksek ve tüm taraflarca kabul edilebilecek bir anayasa komitesinin oluşturulması en gerçekçi kanal.” dedi.

Çinli temsilci, Suriye'deki farklı tarafların geçen yılın nisan ayında düzenlenen Astana toplantılarında, Suriye Anayasa Komitesi'nin karar alma mekanizması ve çalışma kuralları üzerinde uzlaştıklarını, ancak bazı hususların askıda kaldığını ifade etti.

Ma Zhaoxu, BM Suriye Özel Elçisi Geir Pedersen'in arabuluculuk çabalarını sürdürmesini ve Astana sürecini desteklediklerini de dile getirdi.

Sürdürülebilir bir siyasi süreç için güvenli ve istikrarlı bir dış ortama gerek duyulduğuna dikkat çeken Ma, Çin'in Türkiye ile Rusya arasında İdlib'deki ateşkes anlaşmasının uygulanmasına dair yürütülen işbirliğini desteklediğini vurguladı.

Terörizmin, siyasi sürecin önündeki en büyük tehdit olduğunu ve ülkenin geleceği için geri döndürülemez neticeler doğurabileceğini ifade eden Çinli temsilci, uluslararası toplumun BM Güvenlik Konseyi'nin kararları ve uluslararası hukuk temelinde tüm terörist gruplara kararlılıkla darbe indirmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor