Çin ile Almanya'dan çok taraflılığa destek

2019-06-28 20:16:31

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında bugün yapılan görüşmede, iki ülkenin çok taraflılığı koruyacağı vurgulandı.

Xi ile Merkel, Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen G20 Zirvesi esnasında bir görüşme yaptı.

Xi Jinping, görüşmede, Çin-Almanya ilişkilerindeki gelişme eğiliminin korunmasının, iki ülke ve toplum arasındaki temel fikir birliği olduğuna dikkat çekerek, uluslararası durumun karmaşık olduğu bir dönemde tarafların aralarındaki temasları yoğunlaştırdığını ifade etti.

İki ülkenin eşit diyalog ve karşılıklı güven ilkelerinde ısrar etmesi gerektiğine vurgu yapan Xi Jinping, Alman şirketlerin Çin'deki yatırımlarının artmasını olumlu karşılayacaklarını söyledi.

İki ülkenin inovasyon ruhunu koruyarak, rekabeti ortak gelişme ve işbirliği için bir motivasyona dönüştürmesi gerektiğini ifade eden Xi, tarafların otomatik sürüş, yapay zekâ ve 5G teknolojisi gibi alanlarda işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Almanya ile Asya ve Avrupa arasındaki karşılıklı bağlanırlığı güçlendirmek için çalışmayı arzuladıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Xi, gelecek yıl Çin-Avrupa yatırım anlaşmasına dair müzakerelerin tamamlanması ve taraflar arasındaki serbest ticaret işbirliğinin başlaması için ortak çaba harcamayı dilediklerini kaydetti.

Angela Merkel ise görüşmede, Almanya ile Çin arasında Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğinin ilerlediğini dile getirdi.

Merkel, ülkesinin Avrupa ile Çin arasındaki işbirliğinin güçlenmesinde daha büyük rol oynamaya hazır olduğunu belirtti.

Diğer yandan, iki liderin görüşmede İran nükleer sorunu başta olmak üzere uluslararası toplumun gündemindeki konular üzerinde fikir alışverişinde bulunduğu bildirildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor