Türkiye ve Çin işbirliğinde yeni arayışlar içinde

2019-06-28 20:09:05

Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 11.4.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player

Türkiye ve Çin işbirliğinde yeni arayışlar içinde


Cumhurbaşkanı Erdoğanʼın Çin ziyareti öncesinde Çinʼin başkenti Beijingʼde ikili ilişkileri konu alan bir panel düzenlendi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi ile Çin Modern Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ortaklığıyla düzenlenen panelde Türkiye ile Çin arasında ekonomik ve siyasi ilişkiler ele alındı.

Ortadoğu, ticaret savaşı, İran, Suriye gibi konularda Ankara ve Beijingʼin izlediği siyasetlerin benzerlikleri ve farklılıkları masaya yatırıldı.

Panelin konuşmacılarından TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Ahmet Yıldız, NATO ve AB üyesi olan Türkiyeʼnin dış politika seçeneklerinin bu platformlarla sınırlı olmadığını söyledi. Yıldız, Türkiye ile Çinʼin çeşitli küresel meselelerde takındıkları tutumun benzerliğine dikkat çekmeye çalıştı.

Xi ile Erdoğan arasındaki görüşmede ticaret ve ekonominin ön planda olmasını beklediğini dile getiren Yıldız, özellikle ikili ticarette Türkiye aleyhine açığın dayanılmaz seviyede olduğuna dikkat çekti.

Türkiye Çinʼe gıda sektöründe ihracatı artırmaya hazırlanıyor. Bu kapsamsa Türk kirazının Çinʼe satışı için gerekli adımlar atıldı. Dünyanın en büyük kiraz ihracatçılarından biri olan Türkiyeʼnin, dünyanın en büyük kiraz alıcısı Çinʼle buluşması, Türk üretici için muazzam fırsatlar sunuyor.

Panelde söz alan isimlerden biri Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Prof. Dr. Arif Kireçci oldu. Türkiyeʼnin çok karmaşık sorunlarla boğuştuğunu kaydeden Arif Kireçci, dünyada yeni bir düzen kurulduğunu, bunun barış yoluyla gerçekleşmesini ümit ettiğini belirtti.

“Gelecek hedefleri kesişiyor”

Türkiyeʼnin 2023 hedefleriyle Çinʼin 2021ʼde orta halli refah toplumu kurma hedeflerinin benzerliğine dikkat çeken Ortadoğu uzmanı Li Yanan, iki ülkenin gelecek hedeflerinin kesiştiğini söyledi.

İstanbul seçimleri de gündeme geldi

Panelin soru cevap kısmında Türkiye iç siyaseti de gündeme geldi. Yerel seçimlerde büyükşehirlerin muhalefete kaptırılmasının Türkiyeʼnin geleceğini nasıl etkileyeceği sorusunu yanıtlayan Kireçci, “Demokrasi sadece muhalefetle mümkün olabilir. Bu tablo Türk demokrasisinin canlılığını gösteriyor” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor