Çin-Rusya-Hindistan liderlerinden küresel refahı artırma sözü

2019-06-28 19:51:32

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Osaka'da üçlü bir toplantı gerçekleştirdi.

Üç lider, bölgesel ve küresel barış, istikrar ve refaha daha fazla katkıda bulunmak üzere Çin-Rusya-Hindistan işbirliği mekanizmasını koruma, kullanma ve geliştirme hususlarında mutabık kaldı.

Xi Jinping, son dönemde görülen korumacılık ve tek taraflılığın, küresel istikrarın yanı sıra, yükselen piyasalar ile gelişmekte olan ülkelerin dayandığı uluslararası düzeni olumsuz etkilediğini belirtti. Xi, bu eğilimlerin küresel ekonomiyi de yavaşlattığını ifade etti.

Çin, Rusya ve Hindistan'ın üzerlerine düşen uluslararası sorumlulukları yerine getirmeleri gerektiğini dile getiren Xi Jinping, üç ülkenin dünyanın çok kutuplulaşmasını ve uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesini desteklemesinin önemine işaret etti.

Tarafların, tüm ülkeleri Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü'ne uymaya çağırması gerektiğinin altını çizen Xi, üç ülkenin çok taraflılığı izlemesi, diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmemesi ve uluslararası hukuk temelindeki küresel düzen ile küresel adaleti korumasının da önemini vurguladı.

Yükselen piyasaların ve gelişmekte olan ülkelerin yararlanabileceği açık bir dünya ekonomisi oluşturulması gerekliliğine de vurgu yapan Xi Jinping, 5G ağı, ileri teknoloji, karşılıklı bağlanırlık ve enerji gibi alanlardaki işbirliğinin genişletilmesi ve Dünya Ticaret Örgütü'nde (DTÖ) reformun müzakereler yoluyla yürütülmesi gerektiğine işaret etti.

Küresel ekonominin gelişmesinde karşılaşılan dengesizlik ve eşitsizlik sorunlarının çözülmesi çağrısında bulunan Xi Jinping, ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir bir güvenlik konseptinin oluşturulması, terörizmin her türüne darbe indirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Vladimir Putin, toplantıda üç ülkenin merkezinde BM'nin bulunduğu uluslararası sistemi korumasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Putin, tarafların egemenliğe saygı ve iç işlerine karışmama gibi temel prensiplere uyması, tek taraflı yaptırımlara karşı çıkması gerektiğini dile getirdi.

Narendra Modi ise görüşmede, “Çok taraflılığın, uluslararası hukukun ve uluslararası kuralların korunması, üç ülkenin ortak çıkarlarına uyuyor. Taraflar, küresel yönetişim reformu, bölgesel güvenlik ve terörle mücadele gibi alanlardaki eşgüdümü artırmalı.” ifadelerini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor