Xi Jinping, Güney Afrika ve Endonezya liderleriyle görüştü

2019-06-28 18:47:14

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Japonya'nın Osaka kentindeki temasları kapsamında bugün Güney Afrika Cumhuriyeti ve Endonezya liderleriyle bir araya geldi.

Xi Jinping, Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Matamela Cyril Ramaphosa ile yaptığı görüşmede, Çin ile Güney Afrika'nın aralarındaki karşılıklı siyasi güven ve somut işbirliğini güçlendirerek, birbirinin temel çıkar ve endişelerine dair sorunlar üzerinde karşılıklı desteği sürdürmeleri gerektiğini vurguladı.

Kuşak ve Yol girişiminin, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde ortaya koyulan sekiz eylem planı ve Güney Afrika Cumhuriyeti hükümetinin eylem planıyla kenetlendiğine dikkat çeken Xi Jinping, tarafların üretim kapasitesi, altyapı inşası, insan kaynakları, dijital ekonomi ve ileri teknoloji gibi alanlarındaki işbirliğini ilerletmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi, iki tarafın gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını birlikte savunmayı arzuladığını da ifade etti.

Ramaphosa ise görüşmede, Çin yönetiminin kendileriyle devlet yönetimi konusundaki deneyimlerini paylaşmasını, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin gelişmesinin Kuşak ve Yol'un inşasıyla kenetlenmesini istediklerini dile getirdi.

Eşitlik ve karşılıklılık ilkelerini desteklediklerini ifade eden Ramaphosa, tek taraflılığa ve ticari zorbalığa karşı çıktıklarını vurguladı.

Ramaphosa, Huawei dâhil olmak üzere Çinli şirketlerin Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki yatırımlarını desteklemeye hazır olduklarını ifade etti.

Xi Jinping, aynı gün Osaka'da Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile de bir araya geldi.

Xi, görüşmede, iki tarafın mesleki eğitimin yanı sıra, Cakarta-Bandung hızlı tren hattı ve bölgesel ekonomik koridor inşası gibi konulardaki işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Widodo, Çin ile birlikte çok taraflılık çerçevesindeki temasları sürdürerek, ASEAN ülkeleri ile Çin arasındaki koordinasyon ve işbirliğinin derinleştirilmesini destekleyeceklerini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor