Xi Jinping G20 Osaka Zirvesi'nde konuştu

2019-06-28 16:21:10 CRI

14. G20 Zirvesi Japonya'nın Osaka kentinde başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping zirvede bir konuşma yaptı.

Xi Jinping konuşmasında, G20'nin uluslararası ekonomik işbirliğinin başlıca platformlarından biri olduğunu belirterek, dünyanın belli başlı ekonomilerinin liderlerinin kritik anlarda dünya ekonomisi ve küresel yönetişime yön verme, piyasaya güven kazandırma ve halka umut verme sorumluluğu üstlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Xi, ekonomi kurallarına saygı gösterilerek, piyasa rolünün yerine getirilmesi ve ticaret kolaylığının gerçekleştirilmesi, aynı zamanda ortak çıkarlardan hareket edilerek, uzun vadeli gelişmeye odaklanılması gerektiğini vurguladı.

G20 yapısal reformları hızlandırmalı

Dünya ekonomisinin itici gücünün değişim dönemine girdiğini hatırlatan Xi, tarafların yapısal reformları var güçle hızlandırmasının önemine vurgu yaptı. Xi, bu nedenle dijital ekonominin geliştirilmesi ve bağlanırlığın ilerletilmesi gibi yollarla geleceğin kalkınma eğilimine uygun endüstriyel yapı ile politik çerçeve ve yönetim sistemi oluşturulması gerektiğini söyledi. Xi, tarafların bu şekilde ekonomik işleyişin verimliliği ile dayanıklılığını yükseltmesi ve nitelikli kalkınmayı gerçekleştirmesi gerektiğini kaydetti.

Xi, tarafların elverişli piyasa ortamı oluşturması, inovasyona saygı gösterip koruması ve teşvik etmesinin yanı sıra, uluslararası bir inovatif işbirliği başlatmasının önemine de değindi.

DTÖ'deki reformlar serbest ticaretin korunmasına yarar sağlamalı

Xi, dünya ekonomisinin açık, kapsayıcı ve dengeli bir şekilde gelişmesini güvence altına almak için G20'nin önderlik rolünü yerine getirmeye devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Dünya Ticaret Örgütü'ndeki reformların örgütün daha etkili bir şekilde piyasa açma ve gelişimi hızlandırma hedefine ulaşmasını amaçladığını aktaran Xi, reformların sonuçlarının ise serbset ticaret ve çok taraflığının korunması ile kalkınma uçurumlarının daraltılmasına yarar sağlaması gerektiğini ifade etti.

“Kuşak ve Yol, büyümenin itici gücünü desteklemeyi amaçlıyor”

Küresel kalkınmanın büyük finans eksikliğiyle karşı karşıya bulunduğuna işaret eden Xi, şu ifadelere yer verdi:

“Çin tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifi, büyümenin itici gücünün desteklenerek, piyasa kenetlenmesinin gerçekleştirilmesini amaçlıyor. Daha fazla ülke ve bölgenin ekonomik küreselleşmeyle kaynaşmasının sağlanmasını hedefliyor. G20'nin kalkınmaya öncelik verip, kalkınmaya daha fazla yatırım yapması gerekiyor.”

“G20 ortaklık ruhu yaygınlaştırılmalı”

Xi, G20 üyelerinin farklı gelişme aşamalarında bulunduğuna, bu nedenle bazı sorunlarda fikir ayrılıklarının bulunmasının çok normal olduğuna dikkat çekti.

Xi, “Önemli olan, ortaklık ruhunun yaygınlaştırılarak, karşılıklı saygı ve güvenle eşit müzakereler yapılması. Fikir ayrılıklarının bir kenara bırakılıp, ortak noktaların keşfedilmesi. Fikir ayrılıklarının kontrol edilerek, mutabakatın genişletilmesi.” dedi.

Xi, büyük ülkelerin söz konusu ilkeler temelinde hareket etmesinin kendi çıkarlarına uygun olduğu gibi, dünya barışı ve kalkınmasına da faydalı olduğunu kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor