Xi, Çin-Afrika Liderleri Görüşmesi'ne başkanlık yaptı

2019-06-28 15:45:44 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Osaka'da düzenlenen Çin-Afrika Liderleri Görüşmesi'ne başkanlık yaptı.

Görüşmede, Çin-Afrika işbirliğinin derinleştirilmesi, Afrika kalkınmasına ve BM'nin çalışmalarına destek verilmesi, çok taraflılığın muhafaza edilmesi ele alındı ve geniş fikir birliğine varıldı.

Xi, görüşmede yaptığı konuşmada, “Uluslararası durumda ne gibi değişiklikler olursa olsun, bazı güçler ne gibi engeller koyarsa koysun, Çin ve Afrika işbirliği yaparak ortak kalkınmayı gerçekleştirecek. Çin ve Afrika'nın el ele daha sıkı kader ortaklığı kurma kararlılığı da değişmeyecek.” şeklinde konuştu.

Xi, konuşmasında şu önerilerde bulundu:

-Çin ve Afrika ülkeleri, ortak kazanca dayalı gelişmeye öncülük ederek, Çin ve Afrika halklarının işbirliği sonuçlarından daha çok yarar görmesini sağlamalı;

-Çin ve Afrika ülkeleri, dışa açık işbirliğini güçlendirerek, Afrika kalkınmasına destek veren en büyük gücü oluşturmalı;

-Çin ve Afrika ülkeleri, çok taraflılığı koruyarak, uluslararası düzene daha büyük katkı yapmalı.

Cumhurbaşkanı Xi, görüşme aracılığıyla Afrika ülkeleri ve BM ile birlikte stratejik temas ve somut işbirliğini derinleştirmeye, karşılıklı saygı, adalet, işbirliği ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkileri oluşturmaya, insanlık için kader ortaklığı inşasını ilerletmeye hazır olduklarının altını çizdi.

Görüşmeye katılan Afrika ülkeleri liderleri ise, Çin'le birlikte Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde belirlenen sonuçları hayata geçirmeye, Kuşak ve Yol ortak inşasına katılmaya ve daha sıkı bir Afrika-Çin kader ortaklığı inşa etmeye hazır olduklarını ifade etti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de, Çin-Afrika işbirliğinin BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin gerçekleştirilmesi için büyük önem taşıdığını dile getirdi. Guterres, BM'nin Çin-Afrika işbirliği ile Afrika'nın kalkınmasının yanı sıra, iki tarafın Kuşak ve Yol ile Çin-Afrika İşbirliği Forumu çerçevesindeki işbirliğine destek vermeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

   

  Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor