Xi, BRICS Liderler Görüşmesi'nde konuşma yaptı

2019-06-28 15:31:12 CRI

BRICS Liderler Görüşmesi, 14. G20 Zirvesi çerçevesinde Japonya'nın Osaka kentinde düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping toplantıda bir konuşma yaptı.


Xi konuşmasında ilk olarak, uluslararası durumun karmaşık olduğu bugünlerde dünya ekonomisinin genel bakımdan büyümeye devam ettiğine, ancak belirsizlik ve istikrarsızlığın da gözle görülür bir şekilde arttığına işaret etti.


Xi, BRICS ülkelerinin kendi görevlerini uygun şekilde hayata geçirerek, kalkınma gücünü ve dış riskleri göğüsleme yeteneğini arttırması gerektiğini ifade etti.


BRICS ülkelerinin dayanışma ve işbirliğini güçlendirerek, karşılıklı saygı, adalet ve işbirliği ile ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkiler oluşumunu hızlandırmasının önemine değinen Xi, üyelerin uygun bir uluslararası ortam yaratması gerektiğini dile getirdi. Xi, BRICS işbirliğini pekiştirmek üzere şu önerilerde bulundu:

-BRICS stratejik ortaklık ilişkisinin güçlendirilmesi;

-Küresel yönetişimin tamamlanmasının hızlandırılması;

-Somut işbirliğinin bütün alanlarda derinleştirilmesi.


Xi, “Birbirimize destek verelim, yardım edelim. Beş ülkenin halklarının güzel bir hayata kavuşması ve insanlığın kader ortaklığının oluşturulması için çaba harcayalım.” diye konuştu.


Toplantıya katılan diğer ülkelerin liderleri ise, BRICS ülkelerinin eşgüdümü güçlendirerek, liderlik rolünü daha aktif şekilde yerine getirmesi, bunun yanı sıra çok taraflılığı ve uluslararası kurallar temelinde kurulan küresel ticaret sistemini savunması gerektiğini kaydetti.


Liderler, BRICS ülkelerinin dayanışma ve işbirliğinin stratejik değerini öne çıkarıp, gelişen ülkelerin kalkınma haklarını kararlılıkla savunması ve yeni kalkınan ekonomi ile gelişen ülkelerin uluslararası işlerdeki konumunu yükseltmesi gerektiğini belirtti.


BRICS ülkelerinin dijital ekonomi, enerji ve finans gibi alanlardaki işbirliğini pekiştirerek, dış riskleri daha iyi bir şekilde göğüslemesi gerektiğini dile getiren liderler, G20 Zirvesi'nde kalkınma konusuna odaklanılarak, Afrika'ya yönelik yardım taahhütlerinin yerine getirilmesinin hızlandırılması gerektiği düşüncesinde anlaşmaya vardı.


BRICS Liderler Görüşmesi'ne Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, BRICS Dönem Başkanlığı'nı yürütten Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı Matamela Cyril Ramaphosa katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor