Xi Jinping ile Abe Şinzo birçok konuda anlaşma sağladı

2019-06-28 11:02:41 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, G20 Osaka Zirvesi'ne katılmak için gittiği Japonya'da Başbakan Abe Şinzo ile bir araya geldi. İki lider arasında birçok konuda anlaşma sağlandı.

Xi ile Abe, ikili ilişkilerin gelişmesinde görülen iyi eğilimi olumlu olarak değerlendirdi. İki tarafın yeni dönemin gereksinimlerini karşılayan Çin-Japonya ilişkileri kurmak için ortak çaba harcaması konusunda anlaşmaya vardı.

İki ülke arasındaki dört siyasi belgede belirlenen ilkelere bağlı kalınmasının önemine işaret eden Xi ile Abe, iki ükenin işbirliği ortağı olma ve birbirine tehdit oluşturmama konusunda sağladığı anlaşmanın yerine getirilmesi ve ikili ilişkilerin doğru yolda ilerletilmesi gerektiğini yineledi.

İki lider, yakın teması sürdürme ve karşılıklı siyasi güveni arttırma konusunda da mutabakata vardı.

Xi ile Abe, iki ülke arasındaki çıkarların kaynaşmasının daha da derinleştirilmesi, bilimsel ve teknolojik inovasyon, fikri mülkiyet haklarının korunması, ekonomik ve ticari yatırım, maliye, sağlık, yaşlı bakımı, enerji tasarrufu ile çevre koruma ve turizm gibi geniş alanlarda karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin güçlendirileceğini kaydetti.

Xi ile Abe, Asya medeniyetinin kalkınmasına önemli katkılar sağlayan Çin ve Japonya'nın, medeniyetler arasında eşit diyalog, iletişim ve paylaşım yapılmasına destek vermenin yanı sıra, beşeri ve kültürel temas ile işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı. İki lider, yıl içinde üst düzey beşeri ve kültürel temas mekanizmasını başlatma kararı aldı.

İki ülke halkları arasındaki dostane iletişimi yoğunlaştırma kararı alan Xi ile Abe, karşılıklı anlayışı arttırma konusunda da mutabık kaldı.

Liderler, Çin ve Japonya'nın barışçıl kalkınma yolunda ilerlemeye devam edeceğini hatırlattı. İki lider diplomasi ve güvenlik alanındaki diyaloğu arttırma üzerinde fikir birliğine vardı.

İki lider, hassas sorunların uygun yollarla çözülmesi ve anlaşmazlıkların yapıcı olarak kontrol altına alınması konusunda mutabakat sağladı. İki taraf, Doğu Çin Denizi'ndeki barış ve istikrarı korumak için ortak çaba harcayacak.

Xi ile Abe ayrıca, iki ülkenin çok taraflılığı ve serbest ticaret sistemini ortaklaşa korumanın yanı sıra, bölgesel entegrasyon sürecini ilerletmesi, dışa açık küresel ekonomi inşasına katkı yapması ve dünyadaki tüm ülkelerin ortak kalkınmasını sağlaması gerektiğini vurguladı.

İki taraf, G20'nin küresel ekonominin istikrarlı büyümesini ilerletmek ve küresel yönetişim sistemini düzeltmek için oynadığı rolü geliştirmeyi, Çin-Japonya-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması'yla ilgili müzakere sürecini hızlandırmayı kabul etti.

Liderler son olarak, Çin ve Japonya'nın uluslararası sorumluluklar üstlenerek, küresel tehditlerle ortaklaşa mücadele etmesi konusunda anlaştı. İki ülkenin özellikle iklim değişikliği, silah kontrolü ve silahsızlanma, sağlık alanında uluslararası temas ile dünya barışı, istikrarı ve kalkınmasına olumlu katkılarda bulunması gerektinin altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor