Xi, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü

2019-06-28 10:58:47 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, G20 Osaka Zirvesi'ne katılmak için gittiği Japonya'da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.


Xi görüşmede, Çin'in öteden beri çok taraflılığı ve Birleşmiş Milletler'in (BM) uluslararası konularda oynadığı olumlu rolü desteklediğine işaret etti. Karmaşık ve ciddi meseleler karşısında BM'nin otoritesinin ortaya koyulmasının büyük önem taşıdığını kaydeden Xi, Çin'in BM ile Genel Sekreter'in çalışmalarına somut hareketlerle destek vermeye devam edeceğini vurguladı.


Xi, uluslararası durumda kaosun arttığı, özellikle Körfez bölgesinde hassas dönemlerden geçildiği şu günlerde, Çin'in her zaman olduğu gibi barıştan yana saf tuttuğunu ve savaşa karşı çıktığını yineledi. Xi, tarafların sorunlar karşısında temkinli davranarak, istişare yoluyla bölgedeki barış ile istikrarı ortaklaşa muhafaza etmesini arzuladığını söyledi.


G20 Osaka Zirvesi'nde küresel kalkınmanın ihtiyaçlarının tam anlamıyla ele alınmasını umduğunu aktaran Xi, zirvede dünyaya doğru sinyaller vermesi gerektiğine dikkat çekti.


Xi, Guterres'in iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası işbirliğini ilerletmek için harcadığı çabaları takdirle karşıladıklarını ve BM İklim Değişikliği Konferansı'nda olumlu sonuçlar elde edilmesi için çaba harcayacaklarını ifade etti.


Uzun zamandır BM'ye verdiği desteklerden ötürü Çin'e teşekkür eden Antonio Guterres ise, Çin'in Kore Yarımadası'nda siyasi çözüm, iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilir kalkınma alanlarındaki katkılarını olumlu değerlendirdiklerini belirtti.


Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin küresel kalkınmayı ilerletmek ve özellikle Afrika'nın kalkınmasına yardım etmek için büyük önem taşıdığını belirten Guterres, Çin'le birlikte küresel yönetişim rolünü geliştirmek için çalışacaklarını vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor