Çin'den ABD'ye yanlış girişimleri durdurma çağrısı

2019-06-28 10:21:31 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, ABD'ye yanlış girişimleri derhal durdurup, Çin işletmelerine yönelik yaptırımları iptal etme çağrısında bulundu.

Gao Feng, dün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin ulusal güvenlik kavramını genişleterek, ihracata yönelik sınırlama tedbirlerini kötüye kullanma girişiminin piyasa rekabeti ilkelerine aykırı olduğuna işaret etti.

ABD'nin girişiminin, iki ülke arasındaki olağan bilimsel ve teknolojik iletişim ile ticaret faaliyetlerine müdahale anlamına geldiğini belirten Gao, bu tür adımların iki ülke işletmelerinin çıkarlarına zarar getirdiğini ve ABD'yi ilgilendiren ticaret dengesizliğinin çözülmesine de hiç yardımcı olmayacağını söyledi. Sözcü, Çin'in bu girişimlere kararlılıkla karşı çıktığının altını çizdi.

Gao, “ABD'ye yanlış girişimleri derhal durdurup, işbirliği yoluna tekrar dönme çağrısında bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, ABD'li FedEx şirketinin Çin tarafından “güvenilmez varlıklar listesi”ne alınıp alınmayacağına dair bir soruyu yanıtlayan Gao, hangi şirketlerin listeye dahil edileceği hakkındaki detaylı bilgilerin kısa bir süre sonra açıklanacağını aktardı.

Sözcü, “Çin hukukuna, piyasa kurallarına ve sözleşme ruhuna uyan şirketler bundan hiç kaygı duymasın. Çin'de faaliyet gösteren şirketlerin meşru hak ve çıkarlarını yasalar doğrultusunda koruyacağız.” dedi.

ABD hükümeti son günlerde beş Çinli varlığı ihracata yönelik sınırlamayı hedefleyen “varlıklar listesi”ne ekledi. Ocak ayından bu yana toplam 47 Çinli şirket ve kuruluş ABD tarafından söz konusu listeye dahil edildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor