Çin: İran nükleer anlaşması savunulmalı ve uygulanmalı

2019-06-27 15:47:59 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao dün, İran nükleer anlaşmasının kararlılıkla korunması ve hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.


Wu Haitao, Güvenlik Konseyi'nin İran nükleer sorununa ilişkin düzenlediği açık oturumda bir konuşma yaptı.


İran nükleer anlaşmasının çok taraflılığın önemli sonuçlarından biri olduğunu aktaran Wu, ilgili tarafların BM Güvenlik Konseyi'nin 2231 sayılı kararı ile İran nükleer anlaşmasını kararlılıkla koruması ve hayata geçirmesi gerektiğini kaydetti.


Wu, Uluslararası Atom Enerjisi'nin İran'ın nükleer anlaşmada belirlenen yükümlülüklerini yerine getirdiğini art arda 15 kez teyit ettiğine dikkat çekti. Çin'in, İran'ın Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları ve İran nükleer anlaşmasını yerine getirmek için harcadığı çabaları takdirle karşıladığının altını çizen Wu, İran'ın bu adımlara devam etmesini beklediklerini dile getirdi.


Wu, diğer ilgili tarafların da taahhütlerini yerine getirerek, İran'ın rasyonel taleplerine saygı göstermesini ve olumlu önlemlerle İran nükleer anlaşmasında belirlenen hak ve yükümlülükler arasındaki dengeyi muhafaza etmesini temenni ettiklerini ifade etti.


ABD'nin anlaşmadan çekilmesinden ve İran'a tek taraflı yaptırım uygulamasından esef duyduklarını anımsatan Wu, İran'la normal ekonomik ve ticari işbirliğinde karşı karşıya kalınan zorlukların uygun bir şekilde çözülmesi için çaba harcanması çağrısında bulunduklarını vurguladı.


Ortadoğu'daki gerilimin son dönemlerde tırmandığına işaret eden Wu, gelişmelerin endişe verici olduğuna işaret etti.


Wu, ilgili tarafların soğukkanlılığını koruyarak, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmede ısrar edip, gerginliğin tırmanmasına neden olan herhangi bir girişimden kaçınması çağrısında bulunduklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor