Çin'den BM'nin Suriye çabalarına destek

2019-06-27 10:21:26 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, Suriye'deki insani durumu yakından izlediklerini ve BM ile ilgili tarafların Suriye'deki insani durumu iyileştirme çabalarını desteklediklerini söyledi.

Wu, önceki gün Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki insani soruna ilişkin düzenlenen oturumda konuşma yaptı. Uluslararası toplumun İdlib'deki insani duruma yoğun ilgi gösterdiğini aktaran Wu, Güvenlik Konseyi'nin bu konuda birkaç defa toplantı yaptığına işaret etti. Wu, ilgili tartışmaların Güvenlik Konseyi üyelerinin derinlemesine temaslarda bulunmasına yardımcı olabileceğini kaydetti.

Wu, Rusya ve Türkiye'nin, İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesinde durumun istikrara kavuşturulması amacıyla geçen Eylül'de imzlananan memorandumu uygulamaya devam etmesini desteklediklerini dile getirdi.

Çin'in uluslararası topluma Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları ve uluslararası yasalar doğrultusunda terör örgütlerine darbe indirme çağrısı yaptığını vurgulayan Wu, mevcut durumda bütün tarafların Suriye'nin kuzeybatısındaki terör ve insanlık sorunlarına kapsamlı ve uzun vadeli çözüm bulmak için beraber çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.

Wu son olarak, Suriye'deki insani krizin kökünden çözülmesi için siyasi çözüm sürecinin hızlandırılması gerektiğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor