Çin'den Kanada'ya domuz eti uyarısı: Gıda güvenliğini sağlamak görevimiz

2019-06-26 20:00:14 CRI

Kanada'nın sahte sertifikalar taşıyan et ürünlerini Çin'e göndermesiyle ilgili olarak Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün bir açıklama geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Çin'in Kanada'dan domuz ürünleri ithalatını geçici olarak durdurmasıyla ilgili olarak gazetecilere bilgi verdi.

Sözcü Geng, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, yasa ve kurallara göre davranan Çin'in ilgili birimlerinin, Kanada'dan olayla ilgili soruşturma beklediğini dile getirdi. Geng Shuang, Kanada tarafının bir an önce önlem alarak Çin'e ihraç edilen gıda ürünlerinin güvenliğini sağlaması isteğinde bulundu.

Sözcü, son günlerde Çin gümrük birimlerinin Kanada'dan ithal edilen bir grup domuz eti ürünlerinde ractopamin kalıntıları tespit ettiğini açıkladı.

Sözcü, “Soruşturma sonucuna göre, söz konusu domuz etlerinin taşıdığı resmi veteriner sağlık sertifikaları sahtedir. Bu sahte sertifikaların Kanada'nın resmi kanallarıyla Çin'in denetim kuruluşlarına gönderilmesi, Kanada'nın denetim siteminde açık güvenlik riskleri olduğunu kanıtlamaktadır. Çinli tüketicilerin güvenliği ve Çin'de gıda güveliğinin korunması, Çin hükümetinin üstlenmesi gereken bir sorumluluktur.” diye konuştu.

Edinilen bilgilere göre, Çin tarafı acil önleyici tedbirler alarak Kanada hükümetine 25 Haziran'dan itibaren Çin'e ihracat için et sertifikalarının verilmesini askıya alma isteğinde bulundu.

Reuters'te yer alan habere göre, Çin Ocak-Nisan ayları arasında Kanada'dan yaklaşık 235 milyon dolar değerinde domuz eti satın alarak, bu alanda Kanada'nın en büyük üçüncü ihracat pazarı oldu.

Küba halkına zarar veriyor

Çinli sözcü ayrıca ABD'nin Küba'ya yönelik ablukasının, Küba'da ekonomik gelişmeye ve halkın yaşamına büyük zarar verdiğine de dikkat çekti. ABD'nin bu yanlış davranışı düzeltmesi gerektiğini vurgulayan sözcü, ABD'ye Birleşmiş Milletler Tüzüğü'nün ilkeleri ve Uluslararası Hukuk'ta belirlenen kurallara göre hareket ederek Küba'ya yönelik ablukayı bir an önce kaldırması çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Öte yandan, bir Amerikalı yetkili, Çin ve ABD'nin Çin ürünlerine yeni ek tarife uygulamamayı kararlaştırdığını, ancak ABD'nin mevcut vergi tarifesinin kaldırılmasını ekonomik ve ticari müzakerenin yeniden yapılmasının ön koşulu olarak kabul etmeyeceğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugünkü basın toplantısında bu konuyu da değerlendirdi:

“Çin'in ABD ile yürütülen ekonomi ve ticaret müzakerelerine dair tutumu son derece açıktır. Her zaman olduğu gibi iki tarafın ticari sürtüşmesinin diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesinden yanayız. Bu süreçte iki taraf, birbirinin hassasiyetlerine saygı göstermeli. ABD tarafı Çin'in bu tutumunu gayet iyi biliyor. Ticaret savaşı ve ek tarifeler, tüm taraflara zarar vereceği gibi hiçbir sorunu da çözmeyecektir.”

“G20'nin işi Hong Kong'u konuşmak değil”

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde son günlerde devam eden protestolar kapsamında göstericiler bugün bazı ülkelerin başkonsoloslukları önünde toplanarak, G20 Osaka Zirvesinde Hong Kong'daki gelişmelerin gündeme getirilmesini istedi. Bazı aktivistler de Batılı büyük medya organlarına ilanlar vererek G20 öncesi kamuoyu oluşturmaya çalışıyor.

Çin dışişlerinin bugünkü basın toplantısında bu konu da gündeme geldi. Sözcü Geng Shuang, Hong Kong'daki gelişmelerin Çin'in içişleri olduğunu hatırlatarak, herhangi bir ülke, örgüt yahut kişinin, bu konuya müdahil olmasına Çin hükümetinin karşı çıktığını söyledi.

Sözcü, “Uluslararası ekonomik işbirliği forumu olan G20'nin işi, esas olarak ekonomi, ticaret ve finans gibi alanlarda sorunları ele almaktır. G20'de Hong Kong sorunu tartışılmayacak. Çin bu konunun orada ele alınmasına asla izin vermeyecek” ifadesini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor