Çin-Afrika işbirliğinin enerjisi: Karşılıklı yarar ve kazan-kazan

2019-06-26 19:03:43 CRI

Çin-Afrika işbirliğinin enerjisi: Karşılıklı yarar ve kazan-kazan

Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi Sonuçlarını Uygulama Koordinatörler Toplantısı bu hafta yapıldı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, zirveye bir kutlama mektubu göndererek, iki tarafın istişare, ortak inşa ve paylaşım ilksinde ısrar ederek, daha yakın bir kader ortaklığı inşa etmelerini temenni etti.

Ekonomi ve ticaret işbirliğine yeni yollar ve yeni tedbirleri keşfetmek amacıyla organize edilen Çin-Afrika Ekonomi ve Ticaret Fuarı 27 Haziran günü Çin'in Changsha kentinde başlayacak.

Geçen yıl eylül ayında, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi başarıyla düzenlendi ve Çin-Afrika işbirliği tarihinde yeni bir dönüm noktası oldu. Zirvede Çin Cumhurbaşkanı, yeni dönemde Çin-Afrika kader ortaklığını daha sağlam hale getirmeyi önerdi ve sanayinin geliştirilmesi, altyapı tesisleri bağlanırlığı, ticaretin kolaylaştırılması ve yeşil kalkınma gibi konularda Afrika ülkeleriyle yakın işbirliğini öngören "sekiz büyük eylemin" uygulanmasına vurgu yapıldı.

Yol haritası saptandı, sıra bunu hayata geçirmeye geldi. Çin her zaman verdiği sözleri tuttu: Söz konusu koordinatörler toplantısının amacı taraflar arasında koordinasyonu sağlamak, Çin ve Afrika liderlerinin uzlaştığı mutabakatları hayata geçirmektir.

Çin ile Afrika arasında tüm düzeylerde işbirliği Beijing Zirvesi'nden sonra açıkça hızlandı ve bir dizi başarı elde edildi. Örneğin Çin ve Afrika Barış ve Güvenlik Eylem Diyaloğu başarıyla gerçekleştirildi. Çin, ulusal düzeyde bir düşünce kuruluşu olan Afrika Araştırmaları Enstitüsü'nü kurdu, Çin ve Afrika ülkeleri önümüzdeki 3 yılda 880'den fazla işbirliği projesi yürütmek konusunda mutabık kaldı. Çin-Afrika işbirliğinin büyük bir ivmeyle geniş bir alanda ilerlemekte olduğu gösterildi.

Çin-Afrika işbirliği, iki tarafın da gelişme ihtiyaçlarına paralel olarak sürekli geliştirildi, bu süreçte uluslararası durumdaki değişimlere ayak uyduruldu. Çin ile Afrika arasındaki işbirliği, karşılıklı yarar ve kazan-kazan ilkesine dayandırıldı. Çin ile Afrika arasındaki ikili ticaret hacmi, geçtiğimiz yıl yüzde 20 artarak 204 milyar ABD Dolarını geçti. Çin arka arkaya 10 yıl boyunca Afrika'nın en büyük ticaret ortağı oldu. Şu anda 40 Afrika ülkesi ve Afrika Birliği Çin'le Kuşak ve Yol girişimi (BRI) işbirliği belgesi imzaladı. Mombasa-Naorobi Demiryolu ve Süveyş Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Bölgesi gibi bazı temsili projeler, Afrika ülkelerinin ekonomik ve sosyal kalkınmasının geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı.

Bu bağlamda Kenya ve Ruanda dâhil olmak üzere birçok Afrika ülkesinin liderleri “Çin'in Afrika'yı borç tuzağına çektiği” söylentisinin de gerçek olmadığını kanıtladı.

Uganda Devlet başkanı Yoweri Kaguta Museveni dün Beijing'de Çin'in Afrika'nın uzun vadeli samimi dostu olduğunu ifade ederek, Afrika'nın ulusal kurtuluşu ve yeniden yapılanmasında Çin'in değerli destek sağladığını ve Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) elde ettiği yönetim tecrübelerinden faydalanmak istediklerini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor