“Xinjiang'da aşırıcılık kontrol altında”

2019-06-26 10:59:41 CRI

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkan Yardımcısı Erkin Tuniyaz, dün düzenlenen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin 41. Toplantısı'nda, Xinjiang'da insan haklarının gelişimi hakkında bilgi verdi.

Erkin Tuniyaz, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana geçen 70 yıl boyunca, Xinjiang'ın bütün alanlarda büyük ilerlemeler kaydederken, bölücülük, terörizm ve aşırıcılıktan zarar gördüğünü söyledi.

Terörizm ve aşırıcılığın insanlığın ortak düşmanı olduğunu vurgulayan Tuniyaz, Çin hükümetinin her türlü terörizme ve aşırıcılığa karşı çıktığını ifade etti.

Tuniyaz, Çin'in, aşırıcılık düşüncesinden etkilenen ve hafif suçlar işleyen insanları topluma yeniden kazandırmak amacıyla, yasal olarak Xinjiang'da mesleki eğitim merkezi oluşturduğuna işaret etti.

Tuniyaz, “Merkezdeki kursiyerler her geçen gün terörizm ve aşırıcılık gibi düşüncelerin kontrolünden kurtuluyor. kursiyerlere çağdaş bilgiler ve teknikler öğretilerek, istihdam imkanı oluşturuluyor. Şu an merkezden mezun olan birçok kursiyer iş bulup mutlu bir hayata kavuştu.” diye konuştu.

Tuniyaz'ın verdiği bilgilere göre, Xinjiang'da son üç sene boyunca hiçbir şiddetli terör olayı yaşanmadı, aşırıcılık düşüncesinin yayılması etkili şekilde kontrol altına alındı, sosyal asayiş büyük ölçüde iyileşiyor ve insanların mutluluk, özellikle de güvenlik duygusu belirgin şekilde artıyor. Geçen yıl Xinjiang'a giden turist sayısı 150 milyona ulaşarak, bir önceki yıla göre yüzde 40 arttı. Yılın ilk beş ayında Xinjiang'a gelen turist sayısında da yaklaşık yüzde 53'lük yükseliş görüldü.

Tuniyaz, uluslararası toplumun kaygılarına büyük önem veren Çin'in, BM Genel Sekreter Yardımcısı Vladimir Voronkov'un da içinde bulunduğu çok sayıda yabancı diplomat ile hükümet yetkilisini ve uluslararası örgüt, dini grup ile medya organlarından temsilciyi Xinjiang'a davet ettiğine dikkat çekti.

Tuniyaz, birçok davetlinin Xinjiang'daki terörle mücadele ve aşırıcılığı yok etme tedbirlerinin başarılı olduğu görüşünde bulunduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor