Wang Yi: Hiçbir müdahale Çin-Afrika işbirliğini etkileyemeyecek

2019-06-25 15:23:21 CRI

“Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi Sonuçlarını Uygulama Koordinatörleri Toplantısı”nın açılış töreni başkent Beijing'de düzenlendi. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi açılış töreninde bir konuşma yaptı ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in tebrik mesajını okudu.

Wang, Cumhurbaşkanı Xi'nin mesajında, Afrika ülkeleri ile halklarına yönelik derin duygusunu yansıttığı gibi Çin hükümetinin Afrika'yla dostane işbirliği ilişkisi geliştirme arzusunu gösterdiğini belirtti.

Wang ayrıca, Xi'nin mesajında koordinatörler toplantısı için talepler ileri sürüldüğünü ve Çin-Afrika ilişkisinin uzun vadeli gelişimi açısından yön belirlendiğini ifade etti.

Yeni çağda Çin-Afrika işbirliğine dair planın artık hazır olduğuna işaret eden Wang, en önemli olanın bu planın yerine getirilmesi olduğunu kaydetti.

Wang, Çin'in Afrika'yla birlikte, somut ve verimli adımlarla taahhütleri yerine getirmeye ve Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde kaydedilen sonuçları uygulamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Çin ve Afrika halklarının kendi çabaları ve uluslararası işbirliği yoluyla “Çin Rüyası” ile “Afrika Rüyası”nı gerçekleştirmek için kararlılıkla çaba harcayacağını vurgulayan Wang, “Hiçbir müdahale, Çin ve Afrika'nın işbirliğini güçlendirme kararlılığını etkileyemeyecek. Hiçbir zorluk Çin ve Afrika'nın el ele vererek kalkınma adımları atmasını engelleyemeyecek.” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor