G20 sahnesinde Çin'in sesi

2019-06-25 11:46:04

G20 sahnesinde Çin'in sesi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bu haftasonu G20 Osaka Zirvesi'ne katılacak. Xi, 2013 yılından bu yana 6 kez G20 Zirvesi'ne katılarak, açıklık, işbirliği ve ortak kalkınma çağrısında bulundu. Xi'nin zirvelerde, “G20 yalnızca 20 üyeye değil, bütün dünyaya aittir.”, “Amacımız bütün ülkeler ve halklarının büyüme ve kalkınmadan yararlanmasını sağlamak, böylece dünya ülkeleri ve özellikle gelişen ülkelerin halklarının yaşamalarının günden güne iyileşmesini gerçekleştirmektir.” şeklindeki konuşmaları G20 sahnesinde derin izler bıraktı.

2013'ün anahtar kelimesi: Açıklık

Çağın eğilimi ekonomide küreselleşme olarak ifade ediliyor. Xi, ilk G20 Zirvesi'ne 2013'te Rusya'nın St. Peterburg kentinde katıldı. Bu zirvede Çin hükümetinin açık dünya ekonomisini savunarak gelişme konusundaki kararlı tutumunu ve ekonominin küreselleşmesini koruma yönündeki net tavrını ortaya koydu.

Xi'nin bu zirvede yaptığı konuşmalarda şu ifadeler öne çıkmıştı:

- “Baharın havasını sadece bir çiçek değil, yüzlerce çiçek yansıtabilir.”

- “Ülkeler ekonomileri birbirine açılınca ortaklaşa ilerler. Kapılar kapanırsa da birlikte geriler.”

-“Pencereler açılmazsa içeri taze hava girmez. Ticari yardım önlemlerini kötüye kullananlar ve korumacı faaliyetlerde bulunanlar başka insanlara zarar verirken kendilerine de yarar getirmez.”

2014'ün anahtar kelimesi: İnovasyon

Dünya ekonomisinin büyümesi için yeni bir itici güç keşfedilmesi, G20'nin önemli sorumluluklarından biri. Xi Jinping'e göre, inovasyon yalnızca bilim, teknoloji ve sektör düzeyinde değil, politika, düşünce ve kalkınma modeli gibi konularda da kendisini göstermeli. 2014'te Avustralya'nın Brisbane kentinde düzenlenen G20 Zirvesi'nde Xi şu görüşü dile getirmişti:

“Kalkınma düşüncesinde, politikasında ve modelinde inovasyon yapmalıyız. Ayrıca büyümenin niteliğine ve verimliğine önem vermeliyiz, özellikle vergi, finans, yatırım, rekabet, ticaret, istihdam gibi alanlardaki yapısal reformları önemsemeliyiz. Makro ekonomik politikalar ile sosyal politikaların birleştirilmesi yoluyla servet yaratma canlılığı ve piyasa gücü ortaya çıkarılmalı.”

2015'in anahtar kelimesi: Ortaklık ruhu

Uluslararası finans krizinin patlak vermesinden bu yana 7 yıl geçmişti. Dünya ekonomisi yavaş şekilde toparlanmasına rağmen, büyümesi hâlâ zayıftı. 2015 yılında Antalya'da düzenlenen G20 Zirvesi'nde Xi zamanın ekonomik şartlarına ilişkin şu 2 soruyu sordu: “Ekonomik durum nasıl değerlendirilecek? Dünyanın ekonomik nabzını doğru tutarak... Ne yapılacak? Küresel ekonominin büyümesi ve istihdamı için iyi bir reçete yazılacak...”

Çin bu konuda şu 4 maddelik “reçeteyi” yazmıştı:

-Makro ekonomik politikalar arasındaki iletişim ve koodinasyonun güçlendirilmesi;

-Reform ve inovasyonun hızlandırılması, dünya ekonomisinin uzun ve orta vadeli büyüme potansiyelinin pekiştirilmesi;

-Açık dünya ekonomisi oluşturulması ve uluslararası ticaret ile yatırım canlılığının ortaya çıkarılması;

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor