Çin Dışişleri: ABD Xinjiang iftiralarına son vermeli

2019-06-24 20:37:22

ABD Dışişleri Bakanlığı, kısa süre önce açıkladığı “2018 Uluslararası Dini Özgürlük Raporuyla” Çin'de inanç özgürlüğü ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki eğitim merkezleriyle ilgili suçlamalarını sürdürdü.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, raporun yayımlanması vesilesiyle yaptığı konuşmada, tarihin bu tür davranışlara sessiz kalmayacağını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugünkü basın toplantısında konuyu değerlendirirken şunları söyledi:

“ABD'nin söz konusu raporunda Çin'le ilgili bölüm ve ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun sözleri asılsızdır ve önyargılarla doludur. Tüm bunlar, Çin'in din ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi politikalarını karalayarak Çin'in içişlerine karışma amacı taşıyor. Çin tarafı bundan son derece memnuniyetsiz ve kararlı bir şekilde buna karşı çıkıyor, ABD nezdinde ciddi girişimde bulunduk.”

Sözcü Geng, Çin hükümetinin inanç özgürlüğünü yasal yollarla korumakta olduğunu vurguladı.

Çin'de dini inancı olan vatandaşların sayısı 200 milyonu buldu, bunun onda birini Müslümanlar oluşturuyor. Ülke çapında 140 bin dini mekânda 380 bin din görevlisi bulunuyor. Xinjiang bölgesinde 2,44 bin camii yer alıyor, her 530 Müslümana bir camii düşüyor.

Sözcü ayrıca, ABD'deki etnik grupların dini ve insan hakları durumunun endişe verici olduğuna dikkat çekti.

Gallup ve Pew Merkezi'nin anketlerine Amerikan halkının %42'si etnik ilişkiler konusunda endişeli, Müslümanların %75'i ABD toplumunun Müslümanlara karşı ciddi bir ayrımcılığa sahip olduğuna inanıyor. Ayrıca ABD'de cami sayısı Xinjiang'daki cami sayısının onda biri.

Xinjiang'daki gelişmelerin tamamen Çin'in içişleri olduğunu, dış güçlerin buna karışmaması gerektiğini savunan sözcü Geng, Xinjiang'daki mesleki eğitim merkezlerinin terörle mücadele ve aşırıcılığın giderilmesi için alınan tedbirler olduğunu belirterek, bölge halkının can ve mal güvenliğini daha iyi bir şekilde korumak istediklerini söyledi.

Eğitim merkezinin dini sorunlarla alâkası olmadığına işaret eden sözcü, Çin'in bu uygulamasının Xinjiang'da istikrar ve ekonomik gelişmeye önemli katkılar yaptığını dile getirdi.

Çinli sözcü ayrıca ABD'nin gerçeklere saygı göstererek Çin'de dini konularla ilgili iftiralarına son vermesi çağrısında bulundu.

Çinli sözcü, aynı basın toplantısında Huawei ile ilgili bir soruyu da yanıtladı. ABD'deki PC Magazine dergisinin İngiltere'deki editör bölümü test yapmak için ABD'deki editör bölümüne bir Huawei P30 telefonunu göndermek istedi, ancak bu istek FedEx şirketi tarafından hükümetin Huawei yasağını ihlal gerekçesiyle iade edildi. Bu olaydan dolayı FedEx'in Çin hükümetinin “güvenilmez varlıklar listesi”ne alınabileceği yorumu yapılıyor.

Sözcü Geng, FedEx'in Huawei ile ilgili bir kez daha hata yaptığını hatırlatarak, büyük çaplı bir uluslararası şirket olan FedEx'in mantıklı açıklama yaparak bu davranışının sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini dile getirdi. Sözcü, ulusal güvenlik kavramını kötüye kullanarak devlet gücüyle bir Çin şirketine baskı yapan ABD yönetiminin sorunun asıl kaynağı olduğuna dikkat çekti. Sözcü, ABD'nin hegemonyacı girişimlerinin sadece Çin şirketlerine değil, kendi şirketlerine de büyük zarar getirdiğini belirterek, ABD'nin hatasını düzeltip tüm şirketler arasında normal işbirliğine elverişli koşulları yaratması gerektiğinin altını çizdi.

Çin dışişleri sözcüsü bugünkü basın toplantısında Kuzey Kore'yle ilgili bir soruyu da yanıtladı. Trump'ın Kim'e mektup göndermesini olumlu karşıladıklarını kaydeden sözcü, iki tarafın bir an evvel diyalog masasına dönmesini ümit ettiklerini, Çin hükümetinin de bu süreçte her türlü katkıyı sunmaya devam edeceğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor