Wang Yi: Çok taraflılıkta ısrar edilmeli

2019-06-24 16:37:33 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, başkent Beijing'de Güney Afrikalı mevkidaşı Naledi Pandor ile bir araya geldi.


Wang Yi görüşmede, Çin ile Güney Afrika'nın kapsamlı stratejik ortaklar olarak sağlam karşılıklı güvene ve derin bir geleneksel dostluğa sahip olduğunu hatırlattı.


Wang, Güney Afrika'nın yeni hükümetinin ekonomiyi geliştirme, istihdamı arttırma ve halkın yaşam koşullarını iyileştirme çabalarına kararlılıkla destek vereceklerini belirtti.


Tek taraflılığın uluslararası yasalara dayalı global düzene tehdit oluşturduğunu ve korumacılığın çok taraflı ticaret sistemini derinden zedelediğini ifade eden Wang, her türlü güç politikası ile zorbalığın dünya ülkelerinin egemenliği ile meşru haklarına zarar verdiğine dikkat çekti.


Wang, yeni yükselen piyasalar ile gelişen ülkelerin önemli temsilcileri olarak Çin ile Güney Afrika'nın, diğer ülkelerle birlikte BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkelerini korumak için çaba harcayacağını kaydetti. Wang ayrıca, çok taraflılığa destek vermek, uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini savunmak, her türlü tek taraflılık ve zorbalığa karşı çıkmak ve dünyanın barışı, kalkınması ve refahını hızlandırmak için ortak ses çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.


Naledi Pandor ise, Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun önemli işbirliği platformlarından biri olduğunu ve Afrika ile Çin arasındaki işbirliğini hızlandırmada büyük başarılar elde ettiğini vurguladı.


Şu anda çok kutupluluğun sınamalarla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Pandor, dünya ticaretindeki gerginlik, tek taraflılık ve korumacılıktan endişe duyduklarını dile getirdi.


Çin'in tutumunun Güney Afrika da dahil gelişen ülkelerin meşru hak ve çıkarlarını korumak olduğuna işaret eden Pandor, ülkesinin ve hatta tüm Afrika kıtasının Çin'in yanında yer alarak, çok taraflı, açık ve kapsayıcı küresel ticaret sistemini kararlılıkla korumaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor