Xi'nin G20 ziyaretiyle ilgili basın toplantısı düzenlendi

2019-06-24 15:46:35 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in G20 Osaka Zirvesi'ne katılımına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.


Basın toplantısında, Çin'in G20 İşleri Koodinatörü ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Zhang Jun, Ticaret Bakan Yardımcısı ve Uluslararası Ticaret Müzakereleri Temsilci Yardımcısı Wang Shouwen ile Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Cheng Yulu, 28-29 Haziran günlerinde Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenecek zirve ile ilgili bilgi verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Zhang Jun'un aktardığı bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Xi zirvede, dünya ekonomisi ile ticareti, dijital ekonomi, kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınma, altyapı tesisleri, iklim ve çevre gibi konuların ele alınacağı oturumlara katılarak, dünya ekonomisine ilişkin görüşlerini dile getirecek.


Xi ayrıca, BRICS Liderleri Gayri Resmi Görüşmesi ile Çin-Rusya-Hindistan Liderleri Gayri Resmi Görüşmesi ve Çin-Afrika Liderleri Görüşmesi'ne iştirak edecek.


Xi birçok ülkenin liderleriyle ikili görüşmeler de gerçekleştirecek.

G20'nin uluslararası ekonomik işbirliğinin başlıca platformlarından biri olduğuna dikkat çeken Zhang Jun, şu anda tek taraflılık ve korumacılığın uluslararası ekonomik düzene büyük zarar verdiğini ve dünya ekonomisinin karşı karşıya kaldığı risk ve belirsizliklerin gözle görülür bir şekilde arttığını kaydetti.


Zhang ayrıca, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak Çin'in, uzun süreden beri küresel ekonominin büyümesini hızlandırmak, küresel yönetişimi iyileştirmek ve riskleri göğüslemek için önemli katkılarda bulunduğunu, büyük ve sorumlu bir ülke olarak yapıcı rol oynadığını hatırlattı.


Zhang, Çin'in dünya ülkeleriyle çok taraflılığı, uluslararası yasalara dayalı global düzeni ve adaleti korumaya hazır olduğunu belirtti.


Ticaret Bakan Yardımcısı ve Uluslararası Ticaret Müzakereleri Temsilci Yardımcısı Wang Shouwen ise, uluslararası toplumun G20 Osaka Zirvesi'nde önemli ekonomik konularda samimi ve yapıcı diyalog yapılmasını beklediğini aktardı. Wang, yeni durumda dünya ekonomisinin gelişmesine uygun yeni bir yönlendirici düşünce sunulmasının beklendiğine de işaret etti.


Wang, Haziran'da yapılan G20 Ticaret Bakanları Toplantısı'nda yayınlanan ortak açıkalamada, elverişli ticaret ve yatırım ortamı oluşturulması, Dünya Ticaret Örgütü'nde (DTÖ) yapılan reformların hızlandırılması, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümenin ilerletilmesi konularında mutabakat sağlandığını, ayrıca G20 ekonomik ve ticari işbirliğinin derinleştirilmesine canlılık katıldığını ifade etti.


İlgili tarafların, Osaka Zirvesi'nde üç alanda mutabakat sağlanması için çaba harcamasını beklediklerini kaydeden Wang, o başlıkları şöyle sıraladı:

-DTÖ'de gerekli reformların yapıcı şekilde hızlandırılması;

-Serbest ve açık ticaret ile yatırım politikalarının oluşturulması;

-Ticaret ve yatırım konularında somut işbirliğinin güçlendirilmesi.


Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Chen Yulu ise, ağırlıklı olarak makro ekonomik politikaların koodinasyonu, uluslararası finans çerçevesi, yeşil finans ve genelleştirilmiş tercih konularda Çin'in beklentilerini aktardı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor